Piet_27

Můžu si udělat živnostňák a třeba rok ho nepoužívat?

Pracuju na HPP a chci tak pracovat i nadále, ale vedle toho bych si rád zkusil práci na živnostenský list. Zajímá mě, zda ho musím po jeho založení hned začít používat. Chtěl bych si ho vyřídit dopředu a až budu připraven, což může být za šest měsíců nebo klidně i za rok, začal bych na něj podnikat. Je nějaký problém že ho nechám takto „válet“ bez využívání třeba rok? Budu platit nějaké poplatky nebo budu pro živnostenský úřad nějakým způsobem „podezřelý“?

Odpovědi
Rokio

Založení živnostenského listu něco stojí a když ze živnosti nebudeš vykazovat příjem, tak podepíšeš pouze čestné prohlášení na konci roku. Jinak by tě to nemělo nic stát.

elkon

Založit ho můžeš, ale pak stačí jen pozastavit když ho nebudeš používat.

Pepa25

Ano, není povinnost zahájit podnikání do určité doby po získání ŽL. Je ale otázka, proč byste to dělat. Pokud si ŽL vyřídíte, vzniknout vám určitě povinnosti vůči úřadům – viz např. https://www.jak­podnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php

Takže v praxi si člověk ŽL pořizuje až opravdu musí (až vykonává podnikání, tzn. opakovanou výdělečnou činnost). Pokud si chce někdo jen něco zkusit, tak to může být pod hlavičkou někoho jiného nebo může jeden příjem zdanit jako nahodilý příjem.

john0000000

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal půjčku schválenou 19. prosince 2022 a půjčku jsem obdržel 20. prosince 2022. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nás nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}