jirka F

Můžou se sršně kamarádit s vosami a naopak?

Tento jev pozoruji u dveří skleníku.

Nejlepší odpověď
Filip84

Vespa crabro, tedy, ta sršeň, která je u nás nejrozšířenější, a přirozeně jediný vyskytující se druh rodu vespae, je relativně neagresivní druh, což je v rodu spíše výjimkou.

Dospělé dělnice se živí nektarem, ale ponravy jsou masožravé; dělnice proto loví hmyz, ten pozře, natráví, a pak to natrávené zvrátí, a tím zvráceným natráveným masem krmí ponravy. Jak to vypadá se můžeš podívat na tomto videu, kde loví, a pak krmí ponravy, vespa mandarinia, princip je shodný:

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wIbTd-nv2ac

Sršně nemají „přátele“, na to mají, poněkud, slepičí mozek. Makoto Matsuura vypozoroval, že 57% letů dělnic bylo pro nektar, 13% pro kořist, 17% vlákninu (celulosu), 7% pro vodu, a 5% se vrátilo s ničím.

Ethologie sršní v tom směru nám je dosud neobjasněna, ale obecně dělnice vyletí za nějakým účelem, pokud vyletí pro vodu, tak jí vosa nezajímá. Pokud vyletí pro kořist, tak je pro ní vosa kořist a nemá proti ní šanci.

To je celý příběh! 🙂

P. S. „Kamarádství“ mezi sršní a vosou, tvl! Kde Ty, na ty hlody, chodíš? 🙂

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sr%C5%A1e%C5%88_o­becn%C3%A1

Další odpovědi
Rokio

Rozdílné druhy zvířat se většinou nesnesou.

Tohle ale neplatí např. u psa.

paul1

Asi těžko, jsou to odlišné druhy. Maďarsky:
vosa: Nemsereméd
sršeň: Nemsereméd Turbo
(včela: Sereméd)
😁

Drap

A jak se to kamarádství projevje? Vzájemně si neškodí, pokud to ani jedněm nevadí. Do hnízda si však žádný druh cizího nepustí. Že by se kamarádili je nesmysl, i když v jistých situacích to tak může vypadat.

Filip84

paul: Já to znám trochu jinak:

včela – szereméd,
vosa – neszereméd,
čmelák – neszereméd turbó,
sršeň – neszereméd turbó agresór.

Nebo:

včela – szeremed,
vosa – nieszeremed,
čmelák – nieszeremed ekstra mocny,
sršeň – nieszeremed ekstra mocny i bardzo agresywny. 🙂

Filip84

Rokio: Platí to i u psa, pro vlka je pes lovná zvěř. To, že jeden pes je irský vlkodav a druhý čivava, neznamená, že nejsou jeden druh: pes. Navíc, ethologie psa je silně moderována domestikací.

Rokio

Filip: Aha. Děkuji za poučení.