Avatar uživatele
Registrovaný

Může zaměstnavatel dát výpověd podle §52/c i když firma nekončí a nebude mít žádné zaměstnance?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

ale par.52/c je tento :
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Může !

Přestože to možná zní nelogicky, tak i poslední zaměstnanec může dostat výpověď kvůli snižování stavu zaměstnanců z důvodů "JINÝCH ORGANIZAČNÍCH ZMĚN"... jak si píše v citovaném ustanovení zákoníku práce.

------------

§ 52/c
Zaměstnanec se může stát nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele(...) o snížení stavu zaměstnanců za účelem(...) jiných organizačních změn.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2115
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 887
Zlatý mosoj 672
Zlatý gecco 534
Zlatý led 526
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 428
Zlatý JájsemRaibek 395

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.