bolak

Může te mi někdo vysvětlit tento článek?

https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/415
Resp. odstavec „Nepohlavní rozmnožování“? Znamená to že když žížalu přeříznu, tak z ní udělám dvě?
Doplňuji:
Pozór: Z uvedené www adresy je nutné vymazat mezeru, poradna neumí pracovat s odkazy.

Nejlepší odpověď
Marsyas

Tím přeříznutím to prý taky jde, ale žížala nemá až zas tak velikou regenerační schopnost, aby z jakéhokoli kousku vznikl nový (ikdyž tohle slovo je zavádějící) jedinec. Příčné odškrcování prostě znamená, že když se žížala v určitých podmínkách chce rozmnožit nepohlavně (nedostatek jiných jedinců, špatné podmínky…), udělá to tak, že se kolem jejího těla vytvoří kroužek buněk, které postupně řízeně odumřou a na jejich místě se vytvoří nový koncový článek… Ale nepohlavní rozmnožování je vlastně děsně evolučně nevýhodné, žížala vynakládá energii na rozmnožení, aniž by si nějak měnila genetickou informaci a vyvíjela se. Nepohlavní rozmnožování taky dává větší šanci parazitům, kteří mají delší čas přizpůsobit se na neměnící se genetickou informaci…
Doplňuji:
… a proto to samy od sebe moc nedělají, radši se rozmnoží pohlavně.

Další odpovědi
beer

Pokud dojde z nějakého důvodu k násilnému rozdělení (přetržení,pře­říznutí..) žížaly na dvě čísti, nebudou životaschopné části obě, ale pouze ta s „opaskem“ – dojde k regeneraci zbývající (spodní) části a tvor žije dál. Část bez opasku však uhyne.
Nepohlavní rozmnožování je ve článku srozumitelně popsáno, NETÝKÁ se žížaly a dochází k tomu jen u některých druhů máloštětinatců.
Studium
Doplňuji:
Souhlasím ale, že článek je psán značně tendenčně – nadpis jen málo odpovídá obsahu, nicméně mylné informace tam nejsou. Člověk dnes musí číst holt velmi pozorně…

www

Žížala se nepohlavně nerozmnožuje, pouze dokáže regenerovat část těla pod opaskem!
Zdroj: regenerace máloštětinatých žížala, žížala (Wiki), literatura ap.

setapouch

Chci tě vidět přefiknout žížalu :D

abendsbrot23

Pro nepohlavní rozmnožování je žížala už docela složitý organismus. Ale třeba taková ploštěnka tohle bez problému zvládne – když ji rozřízneš na dvě půlky, tak za nějaký čas získáš 2 ploštěnky. :)

anonym

Poradna umí pracovat s odkazy, ale nesmí být odkaz v okně otázky, ale v doplnění, to druhé spodní okno.

bolak

jávim :)

bolak

https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/415