štamgast

Může se ze zákona, stejně jako Poslanecké sněmovna, rozpustit Senát?

Samozřejmě pokud si to odhlasuje.
Doplňuji:
To je teda díra v Ústavě.

Nejlepší odpověď
bolak

Šel bych do toho, ale chtělo by to minimálně 4 kubíky kyseliny fluorovodíkový a sakra velkou vanu.

Další odpovědi
anonym

Senát nelze rozpustit žádným způsobem. Po rozpuštění PS přejímá některé práva a povinnosti, třeba tvorbu zákonů, respektivě zákonná opatření.
Doplňuji:
Článek 33 Ústavy ČR (zák. č.1/1993 Sb.)
(1) Dojde-li k rozpuštění Poslanecké sněmovny, přísluší Senátu přijímat zákonná opatření ve věcech, které nesnesou odkladu a vyžadovaly by jinak přijetí zákona.

ponovotny

jestli se můžou teoreticky rozpustit sami to nevím, ale může jej rozpustit poslanecká sněmovna
Doplňuji:
možná je to jak říká česílko změnou ústavy, ale to poslanecká sněmovna udělat může- dokonce o

ponovotny

jsem to odpálil než jsem dopsal větu- dokonce se o tom vedou(vedli) jednání
http://www.pro­text.cz/english/zpra­va.php?id=15171

anonym

To není díra v Ústavě, ale Senát je právě pojistka, nejen v případě rozpuštění sněmovny, i v případě špatných zákonů (i když tohle moc nefunguje).