AdamkooTV

Může nám soused utratit psa za to, že pokousal jeho syna?

Zdravím,
včera se nám stala taková špatná situace. Máme malé sedmiměsíční štěně Jacka Rusella. Když jsem ho šel včera vyvenčit, tak jsem potkal sousedovic syna (6–7 let) a okamžitě se ke mě hrnul že si ho chce pohladit. Když ho ale hladil, tak se tomu frackovi očividně moc líbil jeho ocásek, na který je mimochodem velmi citlivý, a začal ho za něj tahat. Než jsem mu stihl říct ať to nedělá, bylo bohužel pozdě. Psa to očividně bolelo a tak ho okamžitě rafnul do ruky. Kluk se okamžitě rozbrečel a utíkal domů vše říct rodičům. Ti nám teď vyhrožují žalobou a že toho psa nechají utratit. Chtěl bych se zeptat, mají na to právo? Vážně se totiž bojím, že o něho přijdeme. Předem děkuji za odpověď.

Může nám utratit psa za to, že ho pokousal?

Nejlepší odpověď
Alesh

Utratit štěně? To snad ne. Utrácejí se psi jen v opravdu výjimečných případech, kdy se jedná o nenapravitelné psi, které někoho brutálně napadli nebo dokonce usmrtili. V tomto případě se jedná jen o takové bla bla bla ze strany sousedů. Oni určitě nejsou oprávněni jakkoli jednat vůči psovi, jediné co mohou je že takovou věc oznámí na policii, ta to vyšetří atd. Pokud to doposud neudělali, tak se frackovi zjevně nic nestalo, čili byl bych v klidu. Samozřejmě ale můžou nějak zaškodit, co já vím, co to za lidi, otrávených či jinak zákeřně usmrcených psů už bylo.

Další odpovědi
WTLS

Ahoj, zákon nemám nastudovaný ze všech koutů, nejsem právník, ale můžu ti napsat co si o tom myslím já a co jsem se dočetl v nějakých jiných diskuzích a na jiných webech.
Jestli je pravda jak píšeš že to dítě tvůj pes rafl do ruky a nic víc, tak se podle mě nemáš čeho bát, ale neber to s lehkou váhou, jestli tě opravdu zažalují, měl by správně pes projít kontrolou u veterináře, jestli nemá vzteklinu a jak je na tom se psychikou, kdyby bylo usouzeno, že by mohl napadat další lidi, z velké pravděpodobnosti by byl usmrcen.
Opravdu si osobně myslím, že toto v tomhle případě vůbec nehrozí, už jen z jeho věku a poranění dítěte, které se zahojí za pár dní.
Jelikož zákon neukládá jasnou povinnost utratit zvíře, které vážně poraní, nelze očekávat, že takto striktně rozhodne soukromý veterinární lékař, který posuzuje jeho zdravotní stav. Zvíře je totiž podle zákona na ochranu zvířat proti týrání možné usmrtit, jedině v případě bezprostředního ohrožení člověka z nejmenovaného webu.
Osobně si myslím že to není ničí chyba, ale to je každého názor, no snad jsem ti trochu poradil.

Drap

O utracení psa by musel rozhodnout soud. Myslím, že pokud je to tak jak popisuješ, tak v neprospěch psa nerozhodne. V tomto případě psa vyprovokovalo dítě. Faktem však zůstává, že pes neni důsledně vychován. Pokud dám psovi pove, musí si nechat dělat téměř cokoli a rafnout nesmí.

zjentek

Okamžitě je mazej naprášit, že se jim navolno zaběhlo nepřipoutaný dítě! Víš, co se všechno mohlo stát? A za druhý jim pes eventuálně mohl dítě i zachránit, bo mohlo mít i jiné plány, viz>>> https://www.id­nes.cz/liberec/zpra­vy/maly-chlapec-ceskolipsko-babicka-semd-korun-pastelka-orezavatko-rouska.A200529_145­929_liberec-zpravy_jape

elkon

Obojí je trestné.

Edison

Heh? O čom to mluvíš?

Emefej

Drap > už tě vidím, jak velíš sedmiměsíčnímu Jacku Russelovi.

Edison

Tak ale otázka neleží… Majitel je odpovědný za svého psa. Tečka.

Emefej

Edison > odpovědnost majitele rozhodně nerozporuju. Jenom mě pobavilo to velení štěněti.

Edison

Což je pojem právně irelevantní. A o tom se tu bavíme, ne?