Avatar uživatele
paul1

Může nahradit plechová střecha hromosvod?

Zajímalo by mne, či plechová střecha v spojení s plechovými žlaby a plechovými okapovými trubkami může nahradit hromosvod. Díky za odpověď, Pavel
Doplňuji: Měl jsem na mysli fungování plechové střechy jako Faradayovy
klece, kdy blesk, když uhodí do střechy se rozmístí po povrchu, podobně jako např. při zásahu automobilu, nebo letadla. Spoje u střechy se žlaby a trubkami určitě dokonalé nebudou, ale tuto úlohu – nevím, či se nemýlím, může zlepšit proud vody?

Upravil/a: paul1

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Kepler před 1723 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Domnívám se, že ne. Jedna ze základních podmínek je DOKONALÉ uzemnění svodu, což okapová roura sotva bude splňovat. Jinak o tom pojednává soubor norem ČSN EN 62305 – Ochrana před bleskem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Ne, ale musí být vodivě patřičnými svorkami propojena s hromosvodem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Možná v nějakých konkrétních podmínkách jej může nahradit. Ale nespoléhal bych na to. Zrovna tak může udělat víc škody než užitku… Jako dvakrát tam uhodí a ta soustava „náhodně“ ochrání barák. Potřetí tam uhodí a dům shoří do základů zatímco bez plechové střechy by se možná nic nestalo…

Proto normy definují třeba jak tlustý má být svod, z jakého materiálu, jak upevněn, jak ohýbán, kam připojen. Střecha nebývá spojena s okapem, okapová roura nebývá přizemněna vše je z příliš tenkého plechu…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
veselator1

Já bych to teda asi neriskoval. Myslím si, že pokud má člověk plechovou střechu, tak je určitě lepší mít i správně uzeměný hromosvod. To mě obojí čeká letos. Jak výměna střechy tak hromosvodu. Například ohledně té střechy mám už celkem jasno. Nejvíc mě totiiž zaujaly střechy a okapy Lindab, viz https://www.sta­vinvest.cz/pro­dukty/krytiny-plechove/lindab/ Na montáž hromosvodu si ale budu asi muset najít nějakou firmu.

Avatar uživatele
brazdarom19

Naprosto s vámi souhlasím, také bych si být tazatelem určitě raději nechal vypracovat hromosvod projekt od nějakých odborníků. Já toto řešil právě pár měsíců zpět a nakonec jsem si kompletní návrh i realizaci nechal udělat od https://www.hro­moelektro.cz/hro­mosvody/ Překvapivě mě to ani nevyšlo nijak draho. Určitě to za to tedy stojí.

Nový příspěvek