paul1

Může nahradit plechová střecha hromosvod?

Zajímalo by mne, či plechová střecha v spojení s plechovými žlaby a plechovými okapovými trubkami může nahradit hromosvod. Díky za odpověď, Pavel
Doplňuji: Měl jsem na mysli fungování plechové střechy jako Faradayovy
klece, kdy blesk, když uhodí do střechy se rozmístí po povrchu, podobně jako např. při zásahu automobilu, nebo letadla. Spoje u střechy se žlaby a trubkami určitě dokonalé nebudou, ale tuto úlohu – nevím, či se nemýlím, může zlepšit proud vody?

Nejlepší odpověď
Kepler

Domnívám se, že ne. Jedna ze základních podmínek je DOKONALÉ uzemnění svodu, což okapová roura sotva bude splňovat. Jinak o tom pojednává soubor norem ČSN EN 62305 – Ochrana před bleskem.

Další odpovědi
elkon

Ne, ale musí být vodivě patřičnými svorkami propojena s hromosvodem.

Dochy

Možná v nějakých konkrétních podmínkách jej může nahradit. Ale nespoléhal bych na to. Zrovna tak může udělat víc škody než užitku… Jako dvakrát tam uhodí a ta soustava „náhodně“ ochrání barák. Potřetí tam uhodí a dům shoří do základů zatímco bez plechové střechy by se možná nic nestalo…

Proto normy definují třeba jak tlustý má být svod, z jakého materiálu, jak upevněn, jak ohýbán, kam připojen. Střecha nebývá spojena s okapem, okapová roura nebývá přizemněna vše je z příliš tenkého plechu…

veselator1

Já bych to teda asi neriskoval. Myslím si, že pokud má člověk plechovou střechu, tak je určitě lepší mít i správně uzeměný hromosvod. To mě obojí čeká letos. Jak výměna střechy tak hromosvodu. Například ohledně té střechy mám už celkem jasno. Nejvíc mě totiiž zaujaly střechy a okapy Lindab, viz https://www.sta­vinvest.cz/pro­dukty/krytiny-plechove/lindab/ Na montáž hromosvodu si ale budu asi muset najít nějakou firmu.

brazdarom19

Naprosto s vámi souhlasím, také bych si být tazatelem určitě raději nechal vypracovat hromosvod projekt od nějakých odborníků. Já toto řešil právě pár měsíců zpět a nakonec jsem si kompletní návrh i realizaci nechal udělat od https://www.hro­moelektro.cz/hro­mosvody/ Překvapivě mě to ani nevyšlo nijak draho. Určitě to za to tedy stojí.