Mravenec

Může náhodný kolemjdoucí začít slovním zmocněním zastupovat člověka, se kterým jedná policie?

Poslední dobou vidím na videích často tento nešvar. Policisté řeší protiprávní jednání, přiběhne “advokát” s kamerou a zeptá se, zda může člověka zastupovat. Po souhlasu se začne do zákroku vměšovat, odpovídá za čince, jako kdyby byl omezeně svéprávný.

Může policie tuto osobu vykázat z prostoru, dle ust. § 43 zák. o policii?

Je vůbec v souladu s předpisy, aby slovně zmocněný kolemjdoucí takto vstupoval do zákroku?

Nejlepší odpověď
Filip84

Ano i ne.

Záleží na tom, co za úkony policista provádí, protože policista provádí, v zásadě, všecky úkony jako správní orgán (judikoval tak NSS), nejedná-li jako „policejní orgán“, tj. jako OČTŘ podle řádu soudu trestního.

Zmocněncem účastníka řízení může být jakákoli osoba, která má plnou způsobilost k právním úkonům (§ 29 odst.1 správního řádu). Tedy, podle správního řádu. Zmocnění lze udělit i ústně (§ 33 odst.1 věta třetí správního řádu).

Správní řád, oproti např. občanskému soudnímu řádu, neumožňuje správnímu orgánu zástupce účastníka odmítnou (z taxativně stanovených důvodů). To umožňuje, např., zákon o některých přestupcích a řízení o nich, v ustanovení svého § 72b.

Pokud má zastoupený něco osobně vykonat (např. zdržet se dalšího protiprávního konání, nebo uposlechnout výzvy, jinak proti němu budou použity DP), jedná s ním policista osobně (§ 34 odst.2 správního řádu). Jinak, chtě nechtě, musí jednat se zástupcem.

Vykázat zástupce „účastníka“ jenom tak policista nemůže, může mu ale, např., ukládat napomenutí a pořádkové pokuty (jiná věc je, jestli na to mají policisté ZP PP a jak to realisovat).

Tohle celé je bisarní, a tak trochu, frapantní skutečnost, která v ústí v bisarní situace: policejní zákon je, v tomto, dosti kusý. Správní řád, zase, není konstruován k tomu, aby řešil některé úkony, a už vůbec ne zákroky, policisty: prostě nepředpokládá jednání s účastníky v takové „tísni“, a pod takovým „nátlakem“. Průměrný policista není právník, není na to ani školen, a ani pro to nemá osobní předpoklady, aby se v tak složitém právním prostředí pohyboval s potřebnou mírou právní jistoty a erudice.

Vlastně to celé odpovídá nastavení naší společnosti: právní řád je složitý, laici žijí zcela (nebo hodně) mimo něj. Policisté je realisují, z části, mimo něj, takže, když dojde na to, že proti policistovi stojí někdo, kdo ví a umí, nemá policista šanci.

Ale lepší se to, jo, už jsou i školeni, jak poučit např. řidiče kontrolovaného vozidla před dechovou zkouškou. Nebo zákroky, prostě výzva, drban na ní sere, opakovaná výzva a poučení o následném použití DP, drban na to sere, následné použití DP. V tom už, docela, umí chodit. Čase m se bude muset vyřešit i toto. Bude muset, to nejde takto do nekonečna: prostě drban si bude moci zvolit zástupce až po skončení úkonu. Nebo něco podobného. 🙂

Další odpovědi
aevul

Plná moc musí být písemná, kdy se nevyžaduje úvěření podpisu, popř. udělená ústně do portokolu.

Pokud je to, jak popisuješ, pak by policisté mohli dotyčnému opravdu přikázat, aby se an tom místě nezdržoval. Ovšem být to skutečně právník, pak není problém sepsat plnou moc na místě, je to otázka půlminuty.

Nicméně udělení plné moci neznámé osobě (bez znalosti její kvalifikace) na ulici může přinést jen víc problémů, řešení nejspíš nikdy. Pochybuju, že by skutečný právník takto postupoval. A policisté si pak můžou smlsnout na obou.

Doplňuji: A tady v diskusi se pěkně ukazuje, jak taková obhajoba dopadá. Pepa25 se přiřítí s obhajobou, ale protože tomu nerozumí, jeho argumenty jsou… řekněme neužitečné a toho rádoby právníka ztrapní. Tady naštěstí nešlo o nic zásadního, prostě ze sebe udělal hlupáka, ale ve správním řízdení…

aevul

Filip84: zase ty tvoje domněnky, polopravdy a celolži :D

" Zmocnění lze udělit i ústně (§ 33 odst.1 věta třetí správního řádu).„ – není pravda. Kdybys to dočetl do konce, zjistil bys, že je tam dovětek "do protokolu“. Už jsi někdy viděl sepisování protokolu třeba u silniční kontroly?

Dál už to raději ani nečtu. Tolik faktických a gramatických chyb nevyplodí ani ve zvláštní třídě.

Pepa25

aevul: namátkou pár judikátů NSS k plným mocem:
https://www.za­konyprolidi.cz/ju­dikat/nsscr/7-azs-4-2011-55
https://www.za­konyprolidi.cz/ju­dikat/nsscr/4-as-171-2014-26
http://kraken­.slv.cz/10As101/­2015
a jsou i další. Až najde případ, kdy nebyla uznána plná moc, tak sem napište 😉
P.S. Fakt nemám důvod Filipa se zastávat, ale teď má pravdu

aevul

Pepa25: Doufal jsem, že se omluvíš, tak nic.

aevul

Druhý – prostá plná moc. Opět písemná. Třetí – opět písemná. takže – kde jsou ty judikáty, které popírají požadavek zákona, že „Zmocnění k zastoupení se prokazuje písemnou plnou mocí. Plnou moc lze udělit i ústně do protokolu.“?

aevul

Navíc, tady se bavíme o případu, kdy zákon vyžaduje PODPIS na plné moci, poř. její zaprotokolování. To, co tady říkáš, je prostě irelevantní.

aevul

Pepa25: hned první řeší udělené ústně do protokolu. Přesně jak řak říkám já, ne jak říká Filip84. Mám číst dál?

Mravenec

Inspirace viz video: https://m.face­book.com/story­.php?story_fbid=1021­8157423042099&id=1684352­068

Filip84

No, jasně: zrovna test na přítomnost alkoholu, nebo jiných látek, je vždycky úkonem správního orgánu. Takže ano, může. Ve chvíli, kdy by ten test byl positivní, tak je testovaný podezřelý z přestupku, a pak vstupuje do „hry“ i zákon o některých přestupcích a řízení o nich, jako lex specialis, a pak policista může odmítnout zastoupení takovou „firmou“, protože vystupuje v různých věcech opakovaně. To samé se např. týká i toho, že řidič u sebe neměl řidičský průkaz: je to opomenutí, které má znaky přestupku, tedy, může takového „typa“ odmítnout ze zastoupení.

Protože není zahájeno správní řízení, dokumentace se bude týkat zákon o policii, jako lex specialis, a pak část čtvrtá (§ 154 et sequentia) správního řádu.

Na rovinu, nejjednodušší cesta, jak se zbavit takového „typa“, je proti němu provést zákrok, a pak ho zajistit. Lepí se na policajta? Lepí. Přibližuje se k SDP přes opakované výzvy, aby svého jednání zanechal? Přibližuje. Není co řešit, ne? Zajistíš ho, strčíš do SDP, zavoláš další hlídku, aby si ho převzala a eskortovala na OOP, no a drbana poučíš, že jeho obecný zmocněnec byl zajištěn, tak buďto ať si zvolí jiného, nebo bude bez zmocněnce. Problém vyřešen, harmonie obnovena! 🙂

aevul

Příspěvek smazán administrátorem.