Kelt

Může materiály od soudu získat jiná osoba?

Probíhá jednání ze soudem, veškerá dokumentace je mezi zúčastněnými a soudními úředníky. Jednání je ukončeno, respektive případ, všichni mají spoustu papírů. Po nějaké době se nějaká nezúčastněná osoba chce vložit do toho procesu, takže může si na to vyžádat advokáta, který ji bude zastupovat. Nebo může ta osoba jít přímo na soud a vyžádat si ty papíry, které se daného procesu týkají? Mají dokumenty nějakou historickou platnost? Mohou se dostat do rukou každého? Děkuji

Nejlepší odpověď
led

Len osoba k tomu oprávnená.

Další odpovědi
Ametyst

Když se právníci znají, obavám se, ze jim nic nebrání se k informacím pro platiciho klienta dostat.

Bobek 2

Důležitá rozhodnutí vyšších soudů, která by mohla mít nějaký dopad na jiné lidi a jiné kauzy, tyto soudy zpravidla v anonymizované podobě zveřejňují. Pokud vás zajímá nějaký jiný, nezveřejněný případ, tak to studenti práva nebo advokáti většinou řeší tak, že si u příslušného soudu požádají podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ovšem ten soud musí takový dokument či spis napřed prohledat a anonymizovat, a za to si většinou nechá tučně zaplatit jako za „náklady na vyhledávání informací“. Některé soudy jsou tak nenažrané, že si za stejnou informaci klidně nechají zaplatit i dvakrát, pokud někdo další žádá o totéž – pokud se to někomu nelíbí, může se sice obrátit na soud, ale vrána vráně oči nevyklove. Jiná možnost je obrátit se na některého z tehdejších účastníků řízení, který by důležité dokumenty měl mít také k dispozici.