N

Může manžel pobírat slevu na dani za manželku, která pracuje na poloviční úvazek a odchází na mateřskou?

sleva na dani za manželku

Odpovědi
Pepa25

Záleží na výši příjmů manželky za dané zdaňovací období. Hranice je 68 000 Kč za rok. Pozor do příjmů ze započítává mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), nezapočítává rodičovský příspěvek.
Příklad: žena vydělává 12 tis. hrubého. V říjnu odchází na mateřskou (řekněme 8,3 tis.). za daný rok není nárok na slevu (912+38,3> 68 )
V dalším roce ještě cca 5 měsíců pobírá mateřskou, potom má nárok na rodičovský příspěvek. Za tento druhý rok nárok na sluvu bude, protože 5*8,3 < 68)

Zdroj: http://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/danova-sleva-na-manzelku-usetri-25-tisic-tady-je-navod/r~i:arti­cle:730218/