herites

Musím uvádět základní stádo skotu ve svém hmotném majetku jako OSVČ, když patří manželce,která nepodniká?

Vedu daňovou evidenci, v příjmech uvádím tržby za mléko a za vyřazené zvířata, ve výdajích mám náklady na veterinární péči,insemina­ci,krmiva atd.Nevím jak bych základní stádo ocenil, mám uzavřený obrat stáda.

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Tak v první řadě, pokud podnikáte se zvířaty, která jsou výhradním majetkem manželky, reps. máte zúžené SJM, stádo zdědila apod., můžete s tímto majetkem podnikat pouze s jejím souhlasem.

Co se týká základního stáda, či jednotlivých zvířat, měl byste je samozřejmě mít evidovány v majetku či na zásobách. Pokud nebyla zvířata zakoupena a neznáte jejich vstupní cenu, ocení se cenou obvyklou, tedy oficiální odhad.

Pokud ale vstupní cenu zvířat či stáda neodepisujete, pak je skoro jedno, za jakou cenu si je zařadíte. Zařazení do majetku, či zásob je nutné kvůli tomu, že nejsou-li zvířata evidována, nemáte nárok na náklady vzniklé s jejich údržbou. Abych uvedla jiný příklad, budete-li pronajímat zahradní sekačky a nebudete-li je mít evidovány v majetku či zásobách, pak nemáte nárok uplatnit do výdajů jejich opravy a údržbu.

Dále mi není jasné, pokud nemáte stádo zařazeno, proč uvádíte do příjmů vyřazená zvířata. Pokud neuplatníte jejich cenu do výdajů, není důvod ani uvádět tržbu za jejich prodej, neboť se jedná o prodej soukromého majetku.

Když to shrneme:
Pokud podnikáte se soukromým majetkem, což samozřejmě můžete, pak jsou vaše příjmy pouze za holou produkci bez jakýchkoli výdajů na údržbu stáda.
Pokud podnikáte s obchodním majetkem, tedy máte zvířata zařazena jako hmotný majetek či zásobu, pak formou odpisů či přímo, dostanete pořizovací cenu do výdajů, dále můžete do výdajů uplatnit veškeré náklady na údržbu. A při prodeji zvířete pak musíte uvést tržbu za něj do příjmů.

Máte možnost si vybrat jednu z variant a samozřejmě máte možnost využít paušálu.

Jen pro formu, i pokud využijete paušál a budete evidovat výdaje na údržbu a krmení, třeba z důvodu uplatnění DPH, musíte mít stádo či zvířata zařazena.