Danění paušálem

Ve firmě daníme všichni paušálem , na faktuře máme mimo jiné částku 17 500,– kterou fyzicky nedostáváme , posílají nám na to fakturu , takže´to je 0, ale moje účetní mi tvrdí , že to je příjem , tudíž si to musím počítat a já nechápu proč , když ty peníze nedostávám a ostatním kolegům to účetní tam nepočítá . Kde je pravda , zákon je přece jeden a v každém regionu si ho vykládají jinak

Odpovědi
standa

S dovolením bych zkusil ´přeložit´ váš originální slovník 🙂

VE FIRMĚ

  • jste členem sdružení fyzických osob ?

VŠICHNI DANÍME PAUŠÁLEM

  • členové sdružení neuplatňují skutečné výdaje ani sociální a zdravotní, ale jen paušál (60% nebo 80%)

FYZICKY ČÁSTKU NEDOSTÁVÁME

  • peníze chodí na účet jen jednoho z členů sdružení?

POSILAJÍ NÁM TO NA FAKTURU

  • peníze nedostáváte hotově, ale bezhotovostně na účet jednoho z členů sdružení

PENÍZE NEDOSTÁVÁM

  • nerozumím, vy děláte zadarmo?

OSTATNÍM KOLEGŮM TO ÚČETNÍ NEPOČÍTÁ

  • příjem je zdaňován jen u jednoho ze členů? (na jehož jméno je veden účet)

Řekl bych, že vaše účetní moc dobře ví co říká a jak účtuje a jak připravuje podklady pro daňové přiznání.

Principem danění fyzických osob, které jsou ve ´sdružení´ je ten, že pokud jsou příjmy fakturovány jen na jednoho člena sdružení, tak tento člen všechny tyto společné příjmy zdaní ve svém daňovém přiznání, uplatní si paušál ve stejné % výši, jako kdyby uplatňovali paušál jednotliví členové na svoji část příjmů. Výsledná daň bude stejná jako případný součet daní u jednotlivých osob, kdyby měly příjmy rozděleny na svoje částky.

Samozřejmě, že je pak nutné zbývající ´netto´ částku po odečtení společné daně rozdělit mezi členy sdružení.