Kuchařosatan

Musím si po cvičení dávat proteiny? Budou mi růst svaly, když nebudu pít proteiny, i když mám velmi dobrou stravu?

Odpovědi
zjentek

Dřina a snad i dril (cvičení, práce, pohyb všeobecně) tělo zpevní. Svaly pak budou pracovat správně. Dobrá strava všemu jen pomůže. Somatické předpoklady (svalové konstelace) jsou omezeny stavbou těla každého jednotlivce. Růst svalů ti nezaručí ani posilovna, ani protein. Svaly se mohou všelijak formovat, ale nemusejí růst. Naopak hmota se zátěží či zpevňováním může nejen roztahovat, ale i smršťovat.

Funkční svaly jsou zdaleka cennější, než „velké“ svaly. Proto každý zdravý člověk více cení a přednostně hodnotí, jak se fyzicky cítí a až následně, jak vypadá.

modnar

Nemusíte. Sám to piji pro regeneraci a jako doplnění bílkovin, když vím, že stravou nedosáhnu určitého denního příjmu bílkovin.

da ny

Svalové „rampy“ se při posilování „cpou“ až nadměrným množstvím bílkovin(proteinů. Až do sebezničení (poškození ledvin).
Při cbičení a budování svalové hmoty je vhodné zvýšit příjem proteinů (též bezprostředně poi cvičení).
Bezpečná hranice příjmu proteinů je asi 1,8 g na 1 kg hmotnosti.

https://www.svet­fitness.cz/cla­nek/optimalni-prijem-bilkovin/
https://www.bez­hladoveni.cz/bil­koviny-v-potravinach/
https://sjidel­nicek.cz/bilko­viny/

Někdo se nechce(nemůže (ABKM) cpát sýrama a tvarohem, sníst 600 g masa denně (75 kg hmotnost) si mnoho lidí nemůže dovolit finančně, masu neholduje :).
Pokud se vyhnete přípravkům s nebezpečnými steroidy, můžete proteiny i pít.