Ivanka99

Musím platit silniční daň za vozík? Za jakých podmínek? FÚ říká ano účetní ne. kdo má pravdu?

silniční daň za vozík

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Změňte účetní 🙂, to je samozřejmě legrace, myslím, že vaše účetní si spletla pojem jednostopý s jednonápravovým 🙂.
Jediný běžný dopravní prostředek za který se silniční daň neplatí jsou jednostopá vozidla, tedy motorky 🙂

Uvedu zdejší odpovědi na pravou míru 🙂.

  1. Za vozík musíte platit, používáte-li jej k výdělečné činnosti.
  2. Za vozík musíte platit, pokud jste si jej strčil do nákladů např. z důvodů uplatnění DPH t.j. je majetkem firmy a to až do doby, než jej opět vyřadíte.
  3. Za vozík musíte platit, jesliže je vaším soukromým majetkem a uplatňujete na něj cestovní náhrady.

Obecně: Vozík je relativně malý náklad s nízkým DPH a vysokou silniční daní. Pokud jste fyzická osoba podnikatel, pak je lépe vůbec do majetku vozík nedávat, stojí to zbytečné peníze.
Doporučení: Vyřaďte vozík do soukromého majetku, vraťte DPH (pokud si troufnete, nevracejte ho 🙂, a tvařte se, jako že jej vůbec pro podnikání nepoužíváte.

Další odpovědi
Mirda

mé chabé středoškolské znalosti by si myslely že ano, jedná se o „součást majetku podniku“. bez záruky:)))

pondělí

pokud vozík je majetkem firmy,tak ano,
pokud vozík je majetkem soukromé osoby a používáte jej pro firemní dopravu a učtujete si jeho používání,tak rozhodně ano
,jinak vždy je lepší zaplatit za rok pár korun,než po pěti letech na penále desetitisíce.