BENYTA

Mojí tetě zemřel manžel – kdo dědí?

Neměl než jí, manželku, žádné děti. Teta tvrdí, že se jí u notáře ptali, jestli nežijí jeho rodiče, pokud ano, prý by taky dědili – bylo mu 77 let!

Nejlepší odpověď
anonym

Rodiče spadají mezi skupinu přímých příbuzných a tedy neopominutelných dědiců.
Notář se tázal správně, pokud již nežijí, tak zůstává jenom manželka.

Další odpovědi
tom004

Dobré ráno.
Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel nebo partner, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti1 a zároveň z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele (tedy kumulativní splnění obou podmínek – typicky druh nebo družka, děti v pěstounské péči ap.). Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel a partner však vždy nejméně polovinu dědictví.2 Tyto případy bývají časté např. je-li zůstavitel bezdětný a zároveň jeho rodiče ještě žijí).

Zdroj: http://www.prav­nik.cz/a/191/de­deni-dedictvi-ze-zakona-principles-of-intestate-succession.html