lensu

Mohu jako nájemce dát výpověď z nájmu na dobu určitou, když se chci stěhovat za prací?

Mám s majitelem smlouvu na dobu určitou, což je jeden rok. Elektřinu si platím sama a je přepsána na mě, také na smlouvu s dobou určitou jeden rok.

Teď po šesti měsících jsem se rozhodla odcestovat za prací. Nemám sice ještě nikde uzavřenou žádnou pracovní smlouvu, ale v místě nájmu se mi zkrátka nelíbí a chci to zkusit někde jinde, nejspíš jen tak naslepo a také hodně cestovat.

Vím, že nájemce může dát výpověď z nájmu na dobu určitou pouze v případě, že se změnily podmínky, za kterých byla smlouva uzavřena, do toho spadá i stěhování za prací.
Je nutné tento důvod nějak dokazovat třeba uzavřenou pracovní smlouvou, anebo stačí, když do výpovědi z nájmu napíšu, že je to z toho důvodu změny podmínek, což je u mně stěhování za prací?

Bude mi vrácena kauce, pokud dávám výpověď já jako nájemce a právě ještě před uplynutím doby, na jakou je smlouva sjednaná?

Musím výpověď posílat doporučeně, nebo stačí emailem?
Výpovědní lhůta je tři měsíce. Je možné abych majiteli sdělila, že byt vyklidím už během jednoho týdne? A tudíž, když už bych byla pryč, tak bych také nemusela ani platit nájemné za ty tři měsíce.

Jak to bude s elektřinou, mám počkat až se najde nový nájemník a teprve pak se přepíše elektřina ze mně na něj? Jiné lepší řešení mě moc nenapadá, leda dát výpověď dodavateli elektřiny už teď, ale pak bych stejně musela ještě těch bývajících šest měsíců platit zálohy, i když bych tam už nebydlela, což se mi zdá zbytečné. Na druhou stranu, ale pokud se nenajde rychle nový nájemník, tak to tak stejně budu muset udělat, neboť ve smlouvě s dodavatelem eletr. stojí, že pokud chci nepokračovat dále ve smlouvě, tak mu to musím dát vědět devadesát dní předem, že po uplynutí doby na jakou byla smlouva už nebudu pokračovat v odběru. Takže nový nájemník by se musel najít tak do měsíce až dvou max. tří, abych to stihla ještě sdělit těm z té elektřiny, že po roce končím a už dále nepokračuji, jinak by se to totiž prodloužilo automaticky, tak je to v té smlouvě.

Doufám, že jste mě pochopili 🙂.
Děkuji všem za přínosné odpovědi.

Nejlepší odpověď
ivzez

Jako změnu podmínek by bylo možné brát např. přeložení do jiné pobočky.

Stěhování za prací podle mne je takovou změnou, pro niž
byste mohla dát výpověď. Vy ale práci teprve hledáte, odstěhovat
se chcete kvůli tomu, že se Vám v místě, kde nyní žijete, nelíbí …
Nevím, nevím, jestli Vám to majitel uzná.
___

Odstěhujete-li se dříve, budete stejně muset nájemné
i zálohy na služby a elektřinu hradit za celou výpovědní dobu.

Chcete-li nájem skončit dříve, bylo by pdole mne schůdnější se
s majitelem písemně dohodnout o ukončení nájemní smlouvy.

Obdobně u elektřiny → podívejte se do své smlouvy a do VOP
dodavatele. I s ním byste se mohla pokusit uzavřít písemnou dohodu.

Připomínám, že dohody lze uzavřít jen v případě,
že s návrhem souhlasí i druhá strana.

Výpověď musí být písemná a měla byste mít potvrzeno převzetí výpovědi.
Proto je nejlepší výpověď napsat, vytisknout dvojmo, oba výtisky podepsat, předat osobně a na jednom výtisku si nechat potvrdit převzetí.

Nechcete-li předávat osobně, zvolte poštu a doporučený dopis s dodejkou.
Pošta Vám po doručení dodejku vrátí s potvrzeným datem převzetí.

E-mailem bych to neřešila. E-mail může spadnout do spamu, nemusí
dojít, příjemce jej může smazat, aniž by reagoval, … (chybělo by Vám
výše zmíněné potvrzení).

Nezapomeňte ani na řádné osobní předání bytu
proti potvrzenému předávacímu protokolu. Jen tak
se ochráníte před „později zjištěnými závadami“.

__

K předchozím odpovědím:

Nájemce a nájemník je jedno a totéž → osoba, která si najala byt
k bydlení. Majitel/prona­jímatel je ten, kdo byt někomu pronajal.

Pronajímatelem může někdy být i nájemník, to v případě, že
nájemní byt přenechává se souhlasem majitele do podnájmu.

Další odpovědi
autacek

Dotaz je dlouhý a navíc myslím, že v historii byste jistě našla na dotazované odpověď.

Hledáte problémy tam kde nejsou, tedy jen zkráceně,

nájemní vztah můžete ukončit dohodou, buď se na to pamatuje ve smlouvě, případně se můžete zkusit s pronajímatelem domluvit

pokud pozbydete užívací titul k odběrnému místu (elektřina, plyn), tuto informaci sdělíte svému dodavateli, odběrné místo nechejte přepsat buď na vlastníka (pronajímatele), nebo na nového nájemníka, bude-li v té době již znám. Na tom se opět domluvte s pronajímatelem. Ukončením smlouvy více zálohy neplatíte a dojde Vám vyúčtování. Z důvodu odstěhování Vám u většiny dodavatelů komodit žádné sankce za předčasné ukončení smlouvy nehrozí, to si ale můžete ověřit, i telefonicky.

Jinak Kepler má v těch pojmech zmatek, nájemce a nájemník jedno jest. https://www.go­ogle.cz/search?q=n%C3%A1­jemce+v%C3%BDzn­am&oq=n%C3%A1jem­ce+v%C3%BDznam&aq­s=chrome..69i57j0­.4043j0j7&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

Kepler

Tak, jste nájemce, nebo nájemník? Volně si ty pojmy přehazujete. Předpokládám že nájemník. Pokud máte s nájemcem ve smlouvě tříměsíční vypovědní lhůtu a přestanete najem platit, nájemce si ty peníce vezme z kauce. Zálohy na elektřinu a další energie bych platil jen za dobu skutečného bydlení. Tady to ovšem závisí také na tom, jak máte uzavřenou smlouvu s dodavateli. Zpravidla tam je také výpovědní lhůta.

Edison

Dokonce ani „nájemník“… ale „najímatel“.

Celé to sem kopírovat nebudu, takže více v linku (a google jich umí najít mnohem víc, takže UTFG…)

Zdroj: http://www.ku­ceralegal.cz/blog/201­8/08/27/kdy-muze-najemce-ukoncit-najem-na-dobu-urcitou/