Válek Petr

Mohou policisté (řidiči) ve službě za jízdy v automobilu držet mobilní telefon (telefonovat)?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Vozidlo s právem přednostní jízdy (§41 zákona) tzn. mj. „policisté s majáčky“ nemusí dodržovat vyjmenovaná ustanovení, ale zákaz „při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení“ (§7 odst. 1 písm c) v seznamu není. Takže nemohou.

EDIT: oprava a omluva (viz níže Mravenec):
„(5) Ustanovení odstavce 1 písm. c) se nevztahuje na řidiče vozidla bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění služebních povinností, řidiče vozidla obecní policie při plnění jejích povinností a řidiče vozidel jednotek požární ochrany a poskytovatele zdravotnické záchranné služby při řešení mimořádných událostí a Horské služby při řešení mimořádných událost“

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#f2084568

Další odpovědi
Mravenec

Pepa nepíše pravdu. Pepo, hovoříš o jízdě na majáky.

Když si všichni tázající a odpovídající přečtete § 7 odst. 1 písm. c, zák. 361/2000 Sb. – kde je přestupek definován a následně sjedete očíma NÍŽE na § 7 odst. 5, téhož zákona, zjistíte, že toto ustanovení se NETÝKÁ řidičů bezpečnostních sbo­rů…

ANO, policista může telefonovat za jízdy. Už jen z důvodu, že telefonem hovoří například s dozorčí službou, která ho posílá na místo události, případně komunikuje skutkový stav věci.

A proč tě to zajímá? Cítíš se pohoršen? Takhle jednou může policista telefonovat a být vysílán zrovna k tobě, až ti ukradnou kolo, nebo se vloupají do provozovny. A NE, vysílačky se opravdu nepoužívají vždy. Doba pokročila.

elkon

Zákon o provozu na pozemních komunikacích platí pro všechny. Policisté se nemusí ve voze připoutat. Je to na jejich zvážení.