Kazatel

Mohou jezdit děti na kole po chodníku?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Děti do 10 let smí i nesmí jezdit po chodníku na kole. Obecně je to tak, že je všeobecný zákaz na ježdění na kole (koloběžce atd) po chodníku, ale ono se to na ty děti tak nějak nevztahuje. Formálně děti mají taky zákaz, reálně ale smějí. Je to předmětem sporů, každopádně to dítě (ale ani ten rodič) nedostane pokutu jen za to, že to dítě jede po chodníku. Je to tolerováno a většina lidí (a řekl bych včetně policistů) neví, jeslti smí nebo ne.

Jedno znění zákona říká něco jako, že jen chodci smějí být na chodníku a jinde se píše, že děti pod 10 let smí na silnice (atd) jet na kole jen pod dohledem (staršího 15 let), dále se ale píše, že se to nevztahuje pro jízdu na chodníku, cyklostezku, atd. – dál se to ovšem nijak NEUPŘESŇUJE. Za jedno nikdo nesmí jezdit po chodníku na kole, za druhé to jakoby vyznívá, že děti pod 10 let mají vyjímku… tak si vyber.
Další věc je, že to dítě zkrátka pokutu nedostane – tedy nemůže protože se ani nemůže dopustit přestupku. Zákony jsou prostě někdy děravé, často si protiřečí, jsou složité, nejasné, zákon něco tvrdí – dodatek to svým zněním vyvrací, právníci staví na kličkách v zákonech, v handrkování se o významu a podobně.
Odpověď je ano i ne, převažuje ale ANO. De iure totiž ne, de facto ano – a ani de iure proti tomu nic nezmůže, protože je to i z pohledu práva takové neurčité, nejednozančné a nikdo se kvůli tomuto nedopustí přestupku.

Nezapomínejme taky, že existují chodníky vyloženě pro cyklisty – nebo alespoň vyhrazené úseky – s označením pro cyklisty.

Další odpovědi
zjentek

V Ostravě NE, měšťácí dnes v Porubě na Lenince od svitu do mrku pokutovali jak najatí!

Schluker

Pokud je to mistni upravou dovoleno, tak ano. Stejne jako dospeli.

elkon

Třeba zde: https://www.ko­lotipy.cz/2022/04/­28/tip-mohu-jezdit-na-kole-po-chodniku/

Klobouk

Děti do 15.let mohou

Neonka

Jelikož dítě jedoucí po chodníku srazilo moji sousedku – starší osobu, která skončila s otřesem mozku a se zlámanými žebry na traumatologii, byla bych ráda, kdyby se jízda na kole po chodníku přísně trestala. Chodník je určen chodcům, silnice těm ostatním.

Disraeli

Na internetu je k dohledání několik článků a výkladů, kde jedny tvrdí, že ani děti nesmí jezdit na chodníku, další že jen děti smí jezdit na chodníku na kole a oboje vysvětlují PROČ. Větší pravdu mají ty, které tvrdí, že dětí smí jezdit na chodníku, protože kromě všeobecného zákazu ježdění na chodnících, berou v potaz i postavení dětí z hlediska práva (i zákona, který se na ně vztahuje ve spojitosti s ježděním na kole).
Pravda totiž je, že dětí nesmí, ale „můžou“, tedy jezdí a nic za to nehrozí. „Smí“ v uvozovkách.

Disraeli

zjentek, koho pokutovali? Děti do 10 let, jejich rodiče, či doprovod?? Nevěřím…

zjentek

Ne, pokutovali ty starší. Prostě staré děcka, vysokoškoláky na půjčokolech a tak. (;

Disraeli

Pozdě, ale přece. :D