Annie.

Matka je čtyřikrát starší než její syn. Za 16 bude syn dvakrát mladší než jeho matka. Kolik je matce a kolik synovi??

Doplňuji:
Prosím a jak jste na to přišli?

Nejlepší odpověď
marci1

32 a 8 let. ( Doufám, že to není domácí úkol ). 🙂

Další odpovědi
quentos

K doplnění: dá se na to přijít pomocí rovnice o dvou neznámých. Tu už si sestavte sama, dost na tom, že Vám marci napověděla výsledek.

klumprt

To nebude domácí úkol. Takové počty řešíme zcela běžně, když tchýně u kávy hovoří o různých lidech ze sousedství. 🙂

Označ si současný věk matky jako „m“ a současný věk syna jako „s“. Není důležité použít zrovna tato písmena, můžeš použít kterákoli jiná, hlavně rozdílná.
Je zřejmé, že m je čtyřikrát větší než s. Zapišme si to někam matematicky, je to jedna z rovnic.
Za 16 let bude věk matky o 16 let větší, čili m+16. Podobně věk syna bude s+16.
(m+16) je dvakrát větší než (s+16) . Zapišme si to matematicky k té první rovnici.

Máme dvě rovnice o dvou neznámých a je patrně nejlepší je řešit substitucí (myslím, že tak se tomu říká). Z první rovnice snadno odvodíme, že m je rovné čtyřnásobku s. V druhé rovnici vyměníme všechna m za 4s a máme jednu rovnici o jedné neznámé. Jejím vyřešením zjistíme s, což je věk syna. Čtyřnásobek tohoto s bude věk matky.
Jak prosté milý Watsone.

Annie.

Prosím jak si na to přišla?

marci1

Takže to byl DÚ, že ano ? Dvě rovnice o dvou neznámých. Musíš si na to přijít sama, učíš se pro sebe. 🙂

Annie.

snažím se už asi 2hodiny., je to marné:(

Hlada

Trochu ti pomůžu, protože jsem napoprvé udělal chybu. Těch 16 let musíš ve druhé rovnici přičíst oběma.