Malvína

Máte zkušenosti s užíváním molekulárního vodíku?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nemám a ani nechci mít. Nechci skońčit jako Hindenburg. To je k nevíře, brzy budeme léčit pohyby rukou s vyřčením kouzelné formule.

Další odpovědi
Pepa25

Obávám se, že vodík se vyskytuje jen v molekulární podobě 😉 Vy asi myslíte Molekulární vodík ® (vždy nutno psát s tím R v kolečku), ochrannou známku společnosti H2 WORLD HEALTH & BEAUTY COMPANY s.r.o. vlastněné p. D. Maršálkem, který kupodivu není ani chemik, ani se nevěnuje zdravotnictví, ale je odborník na marketing. To myslím nepotřebuje další komentář.

aliendrone

Pokud jde o tech. praxi, tak celkem obstojné. Už jako malý klučina jsem s oblibou zapaloval balonky holčičkám, které se mi líbily (na ty které ne, jsem přirozeně kašlal). ;) :D :D

Bohužel Kepler a Pepa25 mají pravdu, on totiž vodík se v atomární podobě vyskytuje jen (pro lidi) za mimořádných okolností (třeba ve vesmíru), jinak výhradně v molekule H2 (a přirozeně ve sloučeninách). Lidem kteří si to pochvalují nevěř, jednak jde zčásti o kybernádeníčky, zbytek patří do sorty, která si pochvaluje i placebo (pokud o tom, že je to placebo NEVÍ). :)

Venkoncem podívej se na nabídku jinak seriozního kšeftu MALL https://www.ma­ll.cz/prislusen­stvi-susicky/meliconi-656154 – tahle položka tam už je celé ROKY! :o Asi k tomu nemusím nic dalšího dodávat. ;) :)

Michálek1245

Já nevím. Přijde mi pocit, že polovina lidí tu reaguje na něco absolutně jiného. Nejdříve si o tom něco přečtěte. Třeba tady: https://www.vo­dikove-lahve.cz/nas-blog/vodikova-voda-jako-zazracny-napoj-moderni-doby/ Vodíková voda je samozřejmě něco, co můžeme považovat za abstraktní. Ale na druhou stranu za ní stojí výzkumy, které prokazují, že se nepohybujeme na poli ezo blbostí, ale že to skutečně funguje. Vraťte se do chemie sedmé třídy, třeba vám to dojde.

cochee

Jen tak na okraj – Pepa25: zaprvé – atomární vodík samozřejmě existuje, učí se to dokonce už tuším i na chemii ZŠ. Jde o atomární vodík, ovšem v tomto označení je jistá nepřesnost, viz mé „zadruhé“ dále v textu. Atomární vodík proto chemici raději označují souslovím „vodík ve stadiu zrodu“ nebo též „in statu nascendi.“ Tento vodík vzniká rozpouštěním neušlechtilých kovů v minerálních kyselinách, převedeno do té ZŠ – granulka zinku vhozená do zkumavky s naředěnou kyselinou solnou. Záhy se z něj stává onen vodík molekulární H₂, přičemž poločas životnosti atomárního vodíku τ1/2 je cca 0,3 sekundy. Vzhledem k tomu tento vodík nemá příliš praktického využití, uvést lze například Marshovu-Liebigovu zkoušku na přítomnost arsenu ve vzorku. – Dále existuje vodík ve formě elektroneutrálních atomů (již nejde o statu nascendi) v plynném vodíku za extrémních teplot, např. za normálního tlaku a teplotě 3000 °C je rozpadlých 10% molekul. shorturl.at/chvM4 – v tomto linku se skrývá relevantní text ve formátu .pdf . Teď to zadruhé – používat názvy „molekulární“ vs. „atomární“ není tak úplně košer, protože i jeden atom, pokud nejde o iont (který má elementární náboj), se považuje za molekulu, tudíž i atomární vodík je vlastně molekulární.

Malvína

Díky moc!

aliendrone

cochee>>> Ono je to přesně NAOPAK. Jen molekulová fyzika považuje i jednoatomové částice (např. atomy vzácných plynů) za subjekty rovnocenné molekulám. Z tohoto poměrně úzkého úhlu pohledu v tom přirozeně není rozdíl/problém.

Většinou se ale na molekulu pohlíží z hlediska fyzikální chemie (což mimo jiné VYLUČUJE jednoatomové molekuly) a z definice molekuly musí splňovat i další podmínky (vazbu, elektroneutralitu). ;) :)

Malvína

Pepa25 – Uvádím věci pravým jménem. Vím v jaké podobě se vodík vyskytuje. Jde mi o jeho užívání jako takového, nemělo to být napsáno s žádným R v kolečku, nejedná se o konkrétní název výrobku. Nebo alespoň do této chvíle jsem netušila, že je jen jeden výrobce těchto tablet.
Zajímá mě to na základě dnešního pročítání diskuze, kdy si to lidé hojně chválili, někdo užíval při kocovině na rychlé vystřízlivění, valná většina to používá při sportu, jako doplněk stravy. Nikdy jsem o užívání vodíku v těchto souvislostech neslyšela, tak jsem jen zvědavá.

Pepa25

No, já si samozřejmě udělal řešerši, než jsem odpověděl a všechno vede k jedné firmě, která má „molekulární vodík“ patentově chráněný. Na druhou stranu uznávám, že jsem to možná trochu moc zlehčil, vědecné články o potenciální medicínské prospěšnosti vodíku díky antioxidačním účinkům existují.

Malvína

Pepa25 – V pohodě, něco jsme si předali a to je hlavní.

Dochy

Mno… molekulární vodík si můžeš koupit v lahvích u Linde. Zahlédl jsem 50l/200bar za cca 4000,– Ale nemám pocit, že je to to co chceš.

aliendrone

Dochy>>> No jo, ZASE ses hezky předvedl, ty zločinče! Co takhle poradit něco levnějšího? Třeba elektrolytický rozklad vody https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektrol%C3%BDza (nějakou baterku či jiný zdroj SS napětí jistě doma má) NEBO prostá chem. reakce Zn+H2SO4 apod., ty jeden gangstere? To se dělá holčičkám?!? Zlý, zlý, zlobivý hošík co roste pro šibenici! ;) :D :D

Dochy

Ale aliene jen nabízím ekonomickou alternativu. Při množství spotřebitelném jednou osobou, která nehodlá svařovat ani tavit sklo, dostane dostatek vodíku na mnoho let bez nutnosti pořizovat další, technicky i finančně, náročné technologie 😉

Malvína

Dochy – Pravdou je, že už jsem míč nepátrala, ani to lidé nepsali, jestli ho pijí nebo berou v tabletách. Záleží tam i na poměru. V tabletách je to jasný, poměr je tam ok. Našla jsem balení 90 ks za cca 1200,–. Proto by mě zajímalo, jestli má někdo tady zkušenost. Prý se po tom člověk cítí lépe, ale těžko říct. Nemám v plánu s tím začínat, jen sbírám poznatky. 🙂

Malvína

Kepler – narazila jsem na to dnes v diskuzi a taky jsem pěkně koukala.