Rokio

Máte LED televizi, nebo LCD televizi?

Vím, že LED je druh LCD televize. Máte tedy LCD televizi, nebo druh LCD televize pod názvem LED televize?

dodatečná otázka: A kolik jich máte?

Nejlepší odpověď
cochee

LED televize je zároveň i LCD. Tak nějak se k tomu totiž přišlo, že se komerčně začaly označovat jako „LED TV“ televizory se zobrazovací technikou LCD, u nichž se jako zdroje podsvětlení displaye užívají LED. Starší generace technologie používala podsvětlení pomocí CCFL, což je v podstatě tenoučká zářivka, avšak u nové i staré generace funguje tentýž display na principu tekutých krystalů – LCD. Zde vznikl rozpor, protože původní označení „LCD TV“ měl v názvu LCD jakožto princip, na kterém pracuje zobrazovač (display) a nová generace má označení „LED TV,“ kde LED neznamená princip zobrazovače, ale pouze princip jeho podsvětlení, což nejspíš není správně. Nastupuje generace televizorů zobrazující obraz opravdu pomocí matice LED, tedy každý bod obrazu sám aktivně svítí, tento princip se nazývá OLED (organic LED) a display na tomto principu AMOLED (active matrix OLED). Neoznačuje se však jako LED TV, právě z důvodu, aby se nezaměňovalo se současnou generací LED TV s LED podsvětlením. Na závěr k otázce: moje žena má „LED TV“, moje matka má taky „LED TV“, já mám „CRT TV“ (to je výdup, co?) a kromě toho mám tři PC displaye, na kterých si taky pouštím televizi. Jeden z nich je jakože „LCD TV“ a dva jakože „LED TV.“

Další odpovědi
Edison

Nemáš pravdu. LED TV je poctivá LED… Pak jsou LCD s LED podsvícením. To jsou naprosto rozdílné technologie.

Radius

Já třeba nemám žádnou TV, ale mám sledovaniTV.cz a tam mám desítky programů včetně HBO a různých filmových, sportovních, hudebních…slo­venských a dalších TV.

Pruzkumnik

LED televizi nemám, ta by mi hned roztála, mám doma pokojovou teplotu
já budu mít asi tu LCD – z Levé strany se tam dá strčit CD s filmem, muzikou atd

Dochy

Edison: Jako LED se značí LCD televize s LED podsvícením. Marketingový krasožvást který se bohužel ujal. Opravdové LED TV jsou zpravidla OLED a tak jsou i značeny. Jiná LED technologie než OLED se zatím v TV neprosadila. Až se prosadí, pak teprv to bude pěknej čurbes v pojmech.

Edison

Mmnt.. ale já to tam píšu, Opravdová LED ovšem není OLED. A mluvím o technologiích, nikoli o tom, jak se (často nesprávně) označují v komerci. LED panel je založen na klasických křemíkových LED, kdežto OLED technologie je založena právě na těch organických. LCD s LED podsvícením je samozřejmě pořád LCD. Tu tady mám a není na ní uvedeno, že by byla LED. Tedy ve skutečnosti jde o tři typy panelů: LCD, LED a OLED. To jsou prostě tři zcela různé technologie.

Dochy

Myslíš, že označení LED je pro displeje se skutečnou LED technologií? Tahle technologie snad ještě v komerční produkci není (alespoň ne pro rozměry a rozlišení TV). Co říkáš tomuhle?
https://ctrlv­.cz/H9mD
LED TV s úhlopříčkou 60cm za 3,5 tisíce? To bude ta správná cena za tuto převratnou technologii (výhody LED, bez nevýhod OLED – životnost, nestejná degradace různých barev)

LED je bohužel zavedený komerční termín a ani Ty ani já s tím nic neuděláme (i když bych rád)

Edison

Zrovna jsem na nějké televize koukal. A všude bylo LCD s LED podsvícením. A to v několika shopecha u různých značek. Jiné bylo OLED, QLED a podobně…

Dochy

Mno já to označeni LED vidím docela dost často:
http://www.da­tart.cz/led-televize.html
(ve specifikaci pak uvidím třeba IPS, ale kategorie je LED TV)
u alzy jsem nenašel (maj za to u mně plus i když se mi to zrovna nehodí)
http://www.elec­troworld.cz/led-tv
nc.cz – taky se zdá čistý
http://www.oka­y.cz/led/
http://televi­ze.heureka.cz/lg-55sj800v/speci­fikace/#secti­on
Vysvětlivky na heurece:
LED – obrazovka typu LCD, kdy jsou podsvětlovací trubice nahrazeny LED diodami

Zkrátka tohle značení je všude kolem… Skoro.