Mike78

Mám šanci úspěšně žádat o ukončení placení výživného?

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na Váš názor.
Abych se obsáhle nerozepisoval, budu se snažit jen stručně to nejdůležitější.
Z prvního manželství mám syna, bývalá manželka ho dostala do péče. Před šesti lety s ním začal být výchovný problém a byl opravdu tak neúnosný, že syn byl umístěn do výchovného ústavu. Osobně jsem si říkal, že rychle pochopí, že se dělo dost věcí špatně, a uvažoval jsem, že pokud to pochopí, vezmu si ho do své péče asi po třech měsících. Jenže syn z VÚ hned utekl, pokud to hodně zkrátím, tak byl na útěku opravdu s menšími přestávkami až dodnes (dnes mu je už osmnáct). Co je horší, dopouštěl se trestné činnosti, za kterou byl několikrát souzen, naposledy před dvěma měsíci, kdy ho soud už potrestal bezpodmínečným odnětím svobody. Pokud byl na útěku, což bylo odhadem 97% celkové délky pobytu, pak samozřejmě nenavštěvoval školu. Před dvěma měsíci mně volala paní z VÚ a dotazovala se mě jako zákonného zástupce, zda podepíši školu syna na další školní rok, já jí sdělil, že syn je ve vězení, a až bude propuštěn, bude mu už osmnáct, přičemž ve VÚ bude právě jen do osmnáctého roku, navíc VÚ a škola je asi 70 km od místa, kde se syn bude později zdržovat (dle mého předpokladu), tedy je zbytečné, abych ho hlásil na další školní rok a z tohoto důvodu jsem ukončil vzdělávání syna.
Před měsícem jsem podal návrh na soud, aby mně zrušil vyživovací povinnost na syna. Soud zahajuje jednání a žádá doložit spoustu věcí, jako mé příjmy tři roky zpětně a kdy syn ukončil studium.

Ptám se na Váš nejlépe odborný názor, zda by soud v tomto případě měl mou vyživovací povinnost vůči synovi zrušit, nebo ne.

Jak jsem psal, syn je plnoletý, momentálně ve věznici, do školy řádně nechodil atd.

Děkuji za odpovědi.
M.

Odpovědi
Funna

nejsem právník, takže netuším…ale tady je velice podobná otázka – http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/vyzivne-alimenty/11814-komu-se-plati-vyzivne-alimenty-kdyz-je-dite-ve-vychovnem-ustavu.html

to že má 18 let není hranice pro skončení placení výživného…to lze ukončit i před 18 rokem, pokud již dítě nestuduje a je samostatně výdělečně činné…a jasně, do školy nechodil…ale co když si teď vzpomene, že začne pravidelně a poctivě chodit do školy? (i když to moc nepředpokládám, ale tahle možnost tu stále je)…tak pak budeš platit dokud tam bude chodit, nebo dokud mu nebude (obvykle) 26 let…záleží na tom, jak se k tomu postaví soud…takže tě nepotěším…prostě tohle ti nikdo z nás zodppovědně neřekne…sice dle logiky věci, by ti měl soud vyhovět, ale soudy se obvykle logikou neřídí ☹

da ny

Právo zná mnoho kliček … ;)
Pokud syn nemá zdravotní obtíže žádného typu (včetně psychických obtíží), možná Vás soud může „osvobodit“ od vyživovací povinnosti po 18. roce jeho věku. Pokud se již bude schopen o sebe sám postarat/pracovat, mít trvalý příjem (i podporu v nezaměstnanos­ti)..
Školu, (SŠ,SOU, VOŠ atd.) může Váš syn prezenčně studovat do 26 let, o vyživovací povinnost může syn oba rodiče v této době prostřednictvím soudu opět požádat.

http://www.az­rodina.cz/3886-kdy-mi-konci-vyzivovaci-povinnost
http://www.pe­nize.cz/rodicov­stvi/252686-vyzivovaci-povinnost-padouch-nebo-hrdina-my-jsme-jedna-rodina!-musime-si-pomahat
http://search­.seznam.cz/?q=kdy+k­on%C4%8D%C3%AD+vy%C5%BE­ivovac%C3%AD+po­vinnost+na+d%C3%AD­t%C4%9B&source­id=szn-HP&oq=kdy+kon­%C4%8D%C3%AD+vy%C5%BE­ivovac%C3%AD+po­vinnost+na+d%C3%AD­t%C4%9B&sgId=6vI­HucIPkVPSkZfyz­nk_zOwokSLjTSmaz­nwoYGRak7%3D%3D&a­q=-1&thru=sug&su=c

ivzez

Já bych si se synem promluvila, zjistila jeho záměry
a pak teprve případně podala návrh na zrušení výživného.