psovrah

Mám podat trestní oznámení o podvodu, nebo chtít peníze po bance?

Dobré ráno vespolek.

Stal jsem se obětí internetového podvodu, kdy prodávající přes internetový server před týdnem přerušil veškerou komunikaci po odeslání částky na účet (převyšovala 5000 czk) s tím, že nabízený produkt pošle zítra. Neposlal. Na maily nereaguje, telefon permanentně vypnutý. (Jmenovaný server nemá žádnou ochranu kupujících, doporučuje podat TO.) Mám ještě čekat?

Jeho mail má uvedené jméno, které neexistuje, v obci, kde údajně bydlí, mi obecní úřad potvrdil, že tam nikdo takový nežil. Mám na něj pouze nedostupný telefon (nereaguje na volání ani ze skrytého čísla) a číslo účtu. Je mi jasné, že nabízený produkt už nikdy neuvidím, ale přeci jen, částka je nemalá, tak bych aspoň chtěl svoje peníze zpátky.

Háček je v tom, že jeho banka nesděluje veřejnosti osobní údaje majitele účtu. Naskýtá se možnost sdělit bance, že jsem omylem poslal peníze na špatný účet a ona je z něj dostane.

Je tohle správný postup? Nepošle mě za to banka do prdele? Nemám podat rovnou trestní oznámení? Nad 5000 czk je podvod trestný čin, takže je i šance, že to policii bude zajímat.

Předem děkuji za odpovědi.
pv

Nejlepší odpověď
Drap

Tvoje banka poslala peníze podle tvého příkazu. Jeho banka ti nesmí sdělit majitele účtu. Můžeš použít oba způsoby. Osobně předpokládám, že účet bude také na cizí jméno a peníze už na něm nebudou. Osobně bych podal trestní oznámení. Šance, že dostaneš peníze zpět, se každým dne snižuje.

Další odpovědi
Ametyst

Podej trestní oznámení. Nejspíš vás v tom bude víc, tím spis se tím bude policie zabývat.

Mc Merkurion

… nestal jsi se obětí podvodu, ale vlastní blbosti >>> toto vše jsi si měl zjistit, než poslal peníze, a tím pokusem s bankou si naopak ty pohráváš s podvodem … na policii to říct můžeš, ale je velmi malá šance, že po zjištění, za jakých podmínek jsi peníze posla, se tím bude „intenzívně“ zabývat …

Dochy

Podej trestní oznámení. Banky v ČR by měli mít své klienty prověřené, pro policii by neměl být problém podvodníka vystopovat.
Dej vědět jak to dopadlo.