TomBa

Majitel mně chce zvýšit nájem. Jak dlouho dopředu mně to musí oznámit?

Nejlepší odpověď
gecco

Funguje to jinak – pokud nemáte nějak zvyšování nájmu definováno ve smlouvě, platí následné:
Jakmile ti majitel návrh na zvýšení nájemného doručí (musí to být písemně), máš ty dva měsíce na to, abys tento návrh odsouhlasil
(přitom nesmí žádat zvýšení nájemného dříve, než 12 měsíců po předchozím zvýšení a celkové zvýšení za poslední 3 roky nesmí přesáhnout 20 %)

  1. odsouhlasíš, za další měsíc platíš zvýšené nájemné – platí dohoda
  2. neodsouhlasíš, majitel má tři měsíce na to, aby se obrátil na soud

Bod 2. v sobě skrývá riziko – pro soudní rozhodnutí neplatí 20% omezení (soud může rozhodnout o navýšení na nájemné v místě obvyklé), tak si případný nesouhlas rozmysli…
😉

Další odpovědi
Kepler

Záleží na tom, jak máte sepsanou smlouvu o nájmu. V podstatě by stačilo oznámení nájemce, že od příštího měsíce máte zvýšený nájem.