Kelt

Mají všechny žárovky stejný závit?

Je na žárovce uveden závit? Mám stolní lampičku se zvláštním typem žárovky. Ne klasickou hrušku, ale jde to do špičky. Ještě je tam uvedeno Tesla 225 V 40 W 741. Zatím jsem to nezkoušel, ale řekl bych, že to má jiný závit než klasická žárovka. Takže nevím, zda seženu LED žárovku se stejným závitem. Nebo se dělají jen jedny typy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
nyjono

Co vím, tak doma máme 2 typy závitů. E27 a E14
Předpokládám, že máš doma nějakou náhradní žárovku. Proč to nevyzkoušíš?

Další typy v odkazu.
https://www.svet-svitidel.cz/novinky-detail-jake-jsou-typy-zavitu-a-patic-u-zarovek/

Další odpovědi
elkon

Patice žárovek mají mnoho velikostí závitů. Např. E 10, E 14, E 27, E 33, E 40. Pak mají také mnoho typů bajonetů, nejčastěji GU 10. Různé patice mají také zářivkové trubice.

Dochy

Klasicky se na 230V používá E27 (velká žárovka) a E14 (malá žárovka). Jestli je baňka ve tvaru hrušky, plamínku, koule, nebo kdovíčeho dalšího není rozhodující. I speciální žárovky třeba do trouby nebo do lednice mívají obvykle závit E14. Existují i další ale to není běžná záležitost do bytu (malá žárovička do „kola“, velké výbojky dříve nasazované do venkovního osvětlení bývaly E40 atd…

Emefej

Ne, nemají.

dubraro

Dobrá otázka.
Ano, všechny žárovky mají stejný závit. Je to závit Edisonův, česky závit oblý. Čím se liší, to je vnější průměr závitu, který může být 10, 14, 27, 33 nebo 40 mm. Tvoje žárovka má pravděpodobně závit E14.
Tvar, který popisuješ, se nazývá žárovka svíčková. Oficiálně prodej klasických žárovek již zakázaný, ale ve specializovaných obchodech jsou stále k mání. Existují LED žárovky stejného tvaru a velikosti a jsou běžně ke koupi. Žárovce 40W bude svítivostí odpovídat LED asi 6W. Pokud budeš chtít i barvu světla podobnou klasické žárovce, podívej se po LED označené jako teplá bílá (warm white).

Vinpe

Pravděpodobně zde bude žárovka se závitem E14.
Náhrada za 40W žárovku LED diodová:
Může být od 2700 – 4000K
https://www.svet-svitidel.cz/sada-3x-led-zarovka-vintage-e14-4w-230v-osram/?gclid=C­j0KCQjwtsv7BRCmA­RIsANu-CQcwQKOr_PxCum­c2dogBXfoKcB1_V7s9qxmD­jVPcUIiP36R7i­hEI3QoaAs5bEAL­w_wc

Michálek1245

Nemají. Péťo. Jednou provždy nemají! :D Ne, tak samozřejmě, že ne. Vždyť se podívejte, kolik existuje druhů. Nejběžnější, i když dneska ji už taky tak často nenajdete. Je závit E27. Mrkněte třeba sem https://www.nej­svetla.cz/maga­zin/co-je-patice-e27-jak-vypada-zarovka-e27/ , kde o něm píšou co a jak. Jinak na tom jejich blogu jsou popsané i další patice, tak určitě doporučuji ke studiu. :)

Midoc

Všechny žárovky v domácnosti nemají stejný závit. Jsou zde většinou žárovky
se dvěma typy závitů E14, E 27. Prodává se i redukce z závitů E27/E14. Obě dvě velikosti žárovek se prodávají jako úsporné LED diodové.
.

led

dubraro, predaj žiaroviek so žhaveným vláknom, ako vy hovoríte „klasické“, nie je zakázaný, ale obmedzený. Pre bežné použitie môžte zakúpiť žiarovku do 40W. Aj nad 40W príkon sa naďalej vyrábajú a predávajú, ale obchádzajú to s krycím názvom „špeciálne žiarovky“. LED nie sú „zázračnice“, aby plne nahradili svetlo žiaroviek, nehoriac, že napríklad 60W žiarovky sa v mnohých divadlách používajú aj ako záťaž výkonových jednotiek scénického svetla na plynulú reguláciu nízkowatových LED svietidiel.