Ametyst

Má smysl používat v domácnosti filtr na pitnou vodu?

Např. pro zlepšení chuti vody, na změkčení tvrdé vody, na odstranění mechanických nečistot atd.

Nejlepší odpověď
Kepler

Jestli máš na mysli ionexové filtry, pak to má smysl jen když voda nesplňuje normy pro pitnou vodu, třeba ta studniční. Např. podzemní voda na Nymbursku a Poděbradsku obsahuje tolik železitých iontů a je tak tvrdá, že je skoro nepoužitelná. Přál bych ti vidět, jak potom vypadá vana nebo WC. Ionexové filtry jsou schopné odstranit železo i tvrdost. Týká se to i jiných nežádoucích iontů, vč. dusičnanů a dusitanů. Na každý typ jsou speciální ionexy a jejich regenerační činidla. Nežádoucí kationty se zpravidla vymění za sodné a anionty za chloridové. Obsluha není úplně jednoduchá a je to náročné i finančně. Pokud voda obsahuje jen moc nerozpuštěných látek (kal), stačí pískový filtr, který se regeneruje praním tlakovým vzduchem a občas je nutné ho i vydesinfikovat.

Další odpovědi
Schluker

To zalezi na tom, z jakeho zdroje voda je. Ja osobne mam nejradsi vodu (z vrtu) bez jakychkoliv uprav a filtrovani.

Dochy

Pokud máš dovedenou obecní pitnou vodu tak zpravidla není třeba. My máme hodně tvrdou vodu. Používáme filtrační konvici na vaření čaje, protože jinak se nám v čaji hned po uvaření začnou dělat „cucky“ (ne že by vyloženě vadily, ale vypadá to divně). Jinak používáme vodu přímo z kohoutku. Filtr (velkej) má ještě smysl např. pro ochranu rozvodů a technologií (kotle apod…) pokud je hodně tvrdá voda…

nyjono

Zcela určitě ano. Ptřesto, že si to mnozí nemyslí. Záleží ovšem na tom, jaký filtr se použije. Některé neodstraňují jen mechanické nečistoty.
Pokud se prohledáš až k „jádru“, zjistíš, že i normy se upravují, mění. V současné době tedy voda ve vodovodním řádu normám vyhovuje. Přísnější normy by teď už nejspíš neprošly. Také se voda kontroluje na výstupu z vodáren. Ale co se do ní dostane po cestě, při poruše, prasklinami, občasném sníženém tlaku, …
Také je dobré zmínit rentabilitu. Konvice, které se často používají, mají nízkou pořizovací hodnotu. ale drahý provoz a malou účinnost. Dle mého soudu. Zadrží pouze „větší“ mechanické nečistoty.
Také je potřeba, aby se z vody nestala „destilka“ jak tomu bývá o osmotických filtrů
Máme doma filtr s UV lampou, která usmrtí živé mikroorganismy a filtr s aktivním uhlíkem zachycující velmi malé mechanické nečistoty,
Také je potřeba hlídat množství proteklé vody, to nám hlídá čidlo.
V důsledku nás pak přijde 1l čisté vody na cca 1 Kč.
My máme vodu z vod.řádu, známí mají vodu ze studny. Rozbory vody ukázaly výsledky. Zlepšila se i chuť.Takže proto hlasuji pro ano.

Gus_Fring

Ano, má. Používám Britu a je to skvělé. Nejen ta chuť. Jsou studie, které ukazují, že klasická voda z kohoutku způsobuje pravděpodobnější možnost výskytu rakoviny.

Bobek 2

Voda z vodovodu je velmi různá – záleží na kvalitě zdroje i například na kvalitě vodovodní sítě. Většinou voda cestou ze zdroje už několika různými filtry projde v rámci vodárenského zpracování. Ale komu to nestačí, jistě si doma může přidat ještě další filtry, nebo si přidávat do vody různé přísady dle své ctěné libosti. V Praze nám ze Želivky a případně z Káraného teče voda celkem dobrá a vodovodní síť máme tam, kde bydlím, v jakžtakž slušném stavu, takže nemám potřebu filtrovat. Komu teče z vodovodu minerálka, tomu se může vyplatit si ji pro některé účely například změkčovat.

Dochy

nyjono: „Konvice, které se často používají, mají nízkou pořizovací hodnotu. ale drahý provoz a malou účinnost. Dle mého soudu. Zadrží pouze "větší“ mechanické nečistoty."

Tak tady nesouhlasím. Máme filtry Brita-Maxtra. Ve studené vodě není žádná „větší mechanická nečistota“ kterou by ten filtr mohl zachytit. Přesto rozdíl je značný – což je vidět právě na uvařeném čaji. Ofic. se má filtr měnit každé 4 týdny, cena je cca 100 za jeden (kupujeme větší balíky). Měníme méně často (možná tak jednou za dva měsíce). Takže ok, řekněme 1000 za rok. Opravdu je ten Tvůj filtr levnější?

nyjono

Chvilku mi to dalo, ale našlo se. Zachytí částice od velikosti už 0,2 mikronů. Jak je na tom Brita, nevím.
Brita – certifikát NSF 42 a 53. A co takhle ještě 55 nebo 401?
A taky jsou možná lepší některé nezávislé mezinárodní instituce vystavující certifikáty.

nyjono

Jo, a taky mě teď napadly certifikáty. Ty také napovídají něco o kvalitě.
Spousta filtrů je nemá.

nyjono

Nelze porovnávat jen cenu filtru nebo cartridge. Je potřeba také porovnat účinnost.
Jak velké částečky zadrží vaše konvice? Kolik litrů proteče jednou cartridgí a jak kvalitní je voda, pokud cartridge vyměníte později?
Teplo a vlhko je super prostředí pro některé mikroorganismy, když voda zrovna neprotéká. Proto je skvělá ta UV lampa.

nyjono

Nelze porovnávat jen cenu filtru nebo cartridge. Je potřeba také porovnat účinnost.
Jak velké částečky zadrží vaše konvice? Kolik litrů proteče jednou cartridgí a jak kvalitní je voda, pokud cartridge vyměníte později?
Teplo a vlhko je super prostředí pro některé mikroorganismy, když voda zrovna neprotéká. Proto je skvělá ta UV lampa.

Dochy

„Teplo a vlhko…“ Proto ji sandardně naplním na příště a hodím do lednice…

Dochy

Jak mám asi porovnávat účinnost? Čaj vypadá i chutná slušně. Na rozdíl od čaje z „kohoutkové“. Jak bych jinak měl asi kvalitu uvařeného čaje kontrolovat?

„Brita – certifikát NSF 42 a 53. A co takhle ještě 55 nebo 401?“ – nebudu studovat čím se ty certifikáty zabývají. Pokud to víš, tak to ve zkratce napiš. Co se mně týče, výsledky vidím. Zdravotní nezávadnosti stádově věřím (věřím, že kdyby byli problémy, tak se někdo ze stáda ozve a někdo z odpovídajícíh insitucí zareaguje, ale žádnou poplašnou zprávu jsem v době kdy jsem koupi zvažoval nenašel.)

A jak je kvalitní voda pokud filtr vyměním později? O pár týdnů později bez senzorických změn. O mnoho týdnů později se postupně kvalitou začne blížit té kohoutkové.