JájsemRaibek

Má nebo nemá Řízení letového provozu spojení s letadlem, které je na zemi?

Ještě nikdy jsem neviděl, že by se např. pilot havarovaného letadla pokusil spojit s ŘLP.
Otázka je možná špatně položená, protože už při startu piloti komunikují vysílačkou s ŘLP, ale proč nekomunikují při případné havárii, kdy alespoň jeden z pilotů je naživu?

Nejlepší odpověď
Clouseau

Samozřejmě není problém komunikovat radiem i po nehodě nebo nepovedeném přistání… A elektronika se nerozpadne… Ovšem podstatné je že dopravní letadla nemají akumulátory, startují motory ze zdrojů které k nim připojí zvenku, pak elektřinu dodávají generátory motorů a jakmile motory neběží a letadlo je ve vzduchu dodává energii malá turbínka která se automaticky vysune pod letadlem… Jinak řečeno… letadlo na zemi bez běžících motorů a nepřipojené na pozemní zdroje si ani neškrtne… 🙂

Další odpovědi
zzzlatokopka

Já bych řekla, že se určitě pokouší ale je to elektronika a ta se pádem, nárazem většinou rozpadne:-(

led

Nezáleží, či lietadlo je vo vzduch, alebo na zemi, od momentu nástupu posádky do lietadla a zapnutia elektroniky je lietadlo pripojené do komunikačnej siete cez ŘLP pomocou tzv.obchodnej frekvencie. Pri pohybe po zemi a počas letu všetk komunikácia lietadla so zemou ide cez ŘLP cez letiskovú na oblastnú centrálu (z filmov známe vysoké veže, zostavy blikajúcich monitorov a množstvo ľudí so sluchátkami a mikrofónmi). Pokiaľ komunikačné zariadenie funguje a má signál, môže sa spojiť pomocou nastavenia frekvencie signálu nielen s ŘLP, mimo vyhradenej " pridelenej obchodnej frekvencie" ale aj inými stanicami. Ale… Podľa mojich očitých skúsenosti o pádoch lietadiel (Bulhar) do Panského lesa nad Račou a (ČSA) do jazera Zlaté piesky (obe v Bratislave) obaja piloti boli na spojení do poslednej chvíli a pri náraze sa … (jednoducho už nič nefungovalo…)
Neverte všetkému, čo vidíte vo filmoch, je to len skrášlené umelecké stvárnenie otrasnejšej reality (dodnes mám v pamäti skutočný pohľad v nočnom lese nad Račou plnom roztrhaných tiel a trosiek a vysekávanie diery do trupu ponoreného lietadla).

Dochy

Kolik jsi viděl havarovaných letadel? Z pilotní kabiny?
Pokud přežije, bude mít jiné starosti než kecat po rádiu. Zpravidla je nutné okamžitě evakuovat letadlo. Pokud pilot měl možnost a chuť komunikovat před havárií, pak na zemi stejně už vše podstatné vědí.