Avatar uživatele
Efchen

Má naše povolání, příjem nebo vzdělání vliv na to, jak se staráme o zdraví?

Dobrý den, výše zmíněnou otázkou se zabývám ve své diplomové práci a byla bych moc vděčná komukoliv, kdo by mi vyplnil dotazník, abych se mohla přiblížit k odpovědi na tuto otázku. :)
https://forms.gle/…
Děkuji!

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Gonfaloniér před 5 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Gonfaloniér

Samozřejmě může, protože je to o tom, kde a jak trávíme čas. Vzdělání taky může obsahovat informace, které můžou ovlivňovat to, jak se o zdraví staráme.

PRÁCE to může ovlivňovat prostředím, kde se nacházíme. Tím to nemá vliv na to, jak my se o něj staráme, ale má vliv přímo na to zdraví. Čistota prostředí a s tím spojení prospěšní a neprospěšní činitele. Psychika při práci, zda nás baví nebo zda a jak často zažíváme negativní emoce, které ovlivňují naše zdraví. Pak tu může být práce, která se vyloženě zabývá se zdravím nebo se toho úzce dotýká. To souvisí i se VZDĚLÁNÍM (či kurzy), které nám dalo informace o tom zdraví a tedy i jistý nadhled důležitosti a vědět, co a jak v souvisloti s tím zdravím. Např. dokotor, sestřička a jiná práce v nemocnici, ale i veterinář, zubař, záchranář, výživový poradce, bylinkář (obchodník s bylinkami), psycholog a psychiatr aj. Na většinu z těch povolání se i studovalo nebo se procházelo kurzem a vše to obnášelo nabytí jistých vědomostí spojených se zdravím.
PŘÍJEM může hrát taky víc rolí. Jedna je spokojenost - zda jsme spokojení s výší výdělku a nestresujeme se (je podle mě důležité to zdraví rozdělit na psychické a fyzické a vzít v úvahu, že se ovlivňují). Pak velikost příjmu z pohledu kolik si toho můžeme dovolit - lepší a kvalitnější jídlo, lepší lékařskou péči, léky, komfort, bezpečí, teplo, atd. Můžeme si za to "koupit" zdraví, přinejlepším jej přilepšit, či ovlivnit, ale platí zde samozřejmě, na co jsou ty peníze užity, můžou být využity i na nezdravé věci (a hlavně jídla), která nám škodí a čím větší je příjem, tím víc si tyto negativa dopřáváme. Takže je to subjektviní chápání, které závisí na jedinci, pro co se rozhodne.
Příjem, tedy PENÍZE, můžou hrát i roli času. Můžeme mít příjem bez práce, kdy vyžaduje naší aktivní účast, tím pádem můžemme být pány svého času a jednat s ním podle sebe. Ale zde opět záleží, jak ten čas bude využit, z pohledu zdraví, zda to bude pro něj spíš přínosnější nebo škodlivější.

U všech těch věcí hraje svou roli i společnost - "zdravotní socializace." Ovlivnění ostatními: od mala - v rodině, ve škole, v práci a všude. Návyky, které přebíráme od ostatních. Ať už přínosné nebo škodlivé.

Poznámka: Dotazník jsem vyplnil. Nejsem zaměstnanec a já osobně fakticky nepracuji v žádném tom sektoru/odvětví, které je uvedeno, tak jsem vybral "řídící pracovník." Ještě jsem uvažoval nad "Pracovník v oblasti prodeje a služeb," ale to by nebylo úplně správně (navíc by to ani kvůli příkladům v závorce nesedělo).
Možná je to jen pro lidi v zaměstnaneckém poměru, tak jsem asi neměl vyplňovat. :/ Ale jsou povolání i v nezaměstnaneckém poměru. Podnikání (tedy obchodování i investování) je totiž taky povolání. A podnikatelé (hlavně i OSVČ) tvoří i v ČR hodně velkou část obyvatel. K poměru ke studujícím-nezaměstnaným, nepracujícím na ÚP, ke všem důchodcům a dětem není v ČR zase až o tolik míň podnikatelů jako je zaměstnanců. Podniká vážně velká spousta lidí.
U alk. nápojů jsem všude napsal 0. Pivo, víno i nějakou whiskey si občas dám, ale velmi nepravidelně a určitě né každý týden, spíš tak jednou za měsíc, proto jsem dal nuly. Cigarety nekouřím, ale příležitostně si dám doutník.
A nezharnula jsi jiné drogy. Stejně je to anonymní a drogy podle mě celkem dosta zdraví ovlivní. Někde chybí "jiná možnost." Ale nechci rýpat. ;ú

Upravil/a: Gonfaloniér

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Máš to tam.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Když to řeknu zjednodušeně, tak ano. Povolání může být i nebezpečné, proto může zdraví ovlivnit. Vzdělání též, protože ten kdo má nějaké vzdělání, si jistě uvědomuje, že je potřeba o zdraví pečovat, na rozdíl od jedinců ducha mdlého, které zajímá spíše hospoda. Peníze jsou také potřeba, pokud si chceme dopřát nějaké potravinové doplňky, které často nestojí desítky, ale stovky korun.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Když to řeknu zjednodušeně, pak přehnané zaobírání se vlastním zdravím může paradoxně vést k jeho podlomení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Rozhodující je vhodná informovanost, vědět, co si mohu dovolit, jak se chovat, oblékat se, jakou činnost vykonávat a to i sportovní, co jíst. Znát účinky určitých látek na organizmus. Některé informace jsou dostupné, jiné už tak známé nejsou, nebo jsou hůře dostupné třeba časově, finančně a pod. Pak je zde vliv rodiny a prostředí a náš hodnotový systém. Denně 3 hodiny v posilovně nebo v hospodě. A k tvým otázkám - člověk z vyšším vzděláním více rozumí kombinaci potravin, procesu udržování hmotnosti a pod. Povolání a příjem nelze říct jednoduše. Budu pracovat s nebezpečnými látkami a budu mít za to příplatek na úkor zdraví.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

... samozřejmě, zdravý pohyb a fyzická práce na čerstvém vzduchu je balzám pro zdraví i ducha, obzvláště v dnešní době ...

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Vyplněno.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví