kikinka2210

Má nárok její rodina na odškodnění ze zákonného pojištění?

kamarád půjčil své přítelkyni auto,které bylo pojištěné ze zákona na jeho rodné číslo.kamarádka měla ale nehodu,při které zemřela,má nárok její rodina na odškodnění ze zákonného pojištění?

Odpovědi
standa

Je mi líto, ale tzv. ´zákonná pojistka´ na tyto případy ´nepamatuje´…

Zák.č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

§ 7, odstavec 1, písmeno a,f)

Pojistitel nehradí:

  1. škodu, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla škoda způsobena,
  2. náklady vzniklé poskytnutím léčebné péče, dávek nemocenského pojištění (péče) nebo důchodů z důchodového pojištění v důsledku škody na zdraví nebo usmrcením, které utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla tato škoda způsobena.

Miroslavst

Podívejte se však na pojistnou smlouvu. standa má sice pravdu, že pojišťovna škodu-nárok škody nehradí, ale plno pojišťoven v rámci honby na klienty dávají k tkz. povinnému ručení různé výhody připojištění. Tedy například sedadlo řidiče a tak různě.
Potom by nárok vznikl, ale to je od každé pojišťovny a smlouvy jiné.
Někdy je to zdarma v pojistce, jindy si to musí pojistník připojistit-zaplatit.