ahold

Lze převést členský podíl v družstvu na jinou osobu a zároveň si stanovit podmínky věcného břemene?

Odpovědi
Edison

Myslím, že ano. Já to tak měl.

ivzez

Podle mne to nejde, protože družstevní byt není majetkem toho, kdo
družstevní podíl převádí. Pochybuji, že by BD souhlasilo s věcným břemenem
na svůj majetek. (Ale je to jen můj názor, podložen jej nemám.)

Edison

Ivzez, tazatel se ale neptá na byt, ale na podíl v družstvu. Jistě, přiznávám, že ten bývá reprezentován právě bytem, ale i tak lze jisté podmínky převodu stanovit. Já to tak opravdu měl. Když na mě máti převedle svůj podíl, měli jsme tam klauzuli, která jí zajišťovala, že pokud nebude chtít, tak ji nevystěhuji.

ivzez

Domnívám se, že to „věcné břemeno“ nevázalo Vás ani družstvo,
každého z jiného důvodu.

Podle mne nelze nastavit věcné břemeno k majetku, který člověku nepatří.

Edison

Možná. Leč dohodnout jisté podmínky asi lze. Možná ne přímo jako věcné břemeno, ve smyslu, jak to definuje zákon (asi, nevím, neznám), ale jak říkám, my jsme takovou smlouvu o převodu měli a to dokonce i „ověřenou“ notářem.