dust8

Lze mít na PC i tři různé operační systémy, pokud má člověk tři různé disky, že by jel každý na vlastním?

Nejlepší odpověď
cochee

Ano a lze to dokonce i na jeden fyzický disk.

Další odpovědi
Dochy

Ano, bez problémů a většinou to lze i na jednom disku. Většina OS pro PC běžně koexistenci s ostatními systémy podporuje, snad jen MS Win se tváří jako ten jediný správný. Ale ani Windows se koexistenci aktivně nebrání (až na to že ty poslední si sami zaberou snad 3 oblasti na disku) a jejich diagnostické nástroje s jinými systémy nepočítají a jsou schopny svou ignorancí způsobovat potíže s bootováním…

Roman71

Jde to. Takhle jsem měl donedávna Windows 7 Profi, Mint Linux a OSX. Každý jel na vlastním disku a spouštěcí menu bylo po správou Mintu. Super věcička.
Právě dnes jsem přidal do stejného počítače druhý disk s tím, že OSX nešel povýšit (šel ven z počítače). Takže výsledná sestava Mint Linux na SATA0, Windows 10 na SATA1, boot menu opět ve správě Mint Linuxu 🙂

anonym

Ano to skutečně jde. Dokonce je můžeš mít všechny na jednom jediném disku díky rozdělení disku na tzv. oddíly. Při startu počítače si pak v zavaděči vybereš který systém má nastartovat. Typicky pak z těch lepších OS vidíš i oddíly těch ostatních operačních systémů, například z linuxového systému uvidíš nejen jeho vlastní oddíl ale i oddíl určený pro windows systém a budeš schopen z něj číst data a dokonce je u upravovat.

Je dnes velmi vhodné mít na PC kromě windows třeba ještě ubuntu linux nebo linux mint. Především proto že časem obvykle zjistíš že je ten linux lepší a jednoduše časem windows vymažeš, obvykle se tak stane ve chvíli kdy microsoft ukončí podporu nějaké verze windows a bude tě nutit k platenému upgradu, v té chvíli si řada takových uživatelů dvou systémů řekne, že windows vlastně nepotřebují.

Edison

Ano. Osobně bych ale preferoval instalaci na externí médium s tím, že bootovnání primárně na odpovídající port.

jáára

Jsem měl 4 na jednom disku. Tohle jsou základy. Co tě na tý základce učej!

anonym

jáára tohle nejsou základy, ne pro běžného uživatele ale máš pravdu že se o tom na základce asi krátce zmínili a žákům to prošlo jedním uchem sem a druhým ven 🙂 protože proč by většina z nich měla umět dělit disk na oddíly ? To mi vůbec nepřipadá jako základní uživatelská dovednost. Naštěstí instlační programy operačních systémů umí tohle dělení udělat prakticky automaticky za uživatele …

jáára

Tak na nevědoosti vydělávám? …dobrý ne?

Dochy

Tak vydělávej. Stejně vydělává 90% lidí ve službách – dělají to co by si mohl udělat prakticky každý sám, kdyby věděl jak.