Avatar uživatele
dust8

Lze mít na PC i tři různé operační systémy, pokud má člověk tři různé disky, že by jel každý na vlastním?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Roman71 před 1592 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Ano a lze to dokonce i na jeden fyzický disk.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Ano, bez problémů a většinou to lze i na jednom disku. Většina OS pro PC běžně koexistenci s ostatními systémy podporuje, snad jen MS Win se tváří jako ten jediný správný. Ale ani Windows se koexistenci aktivně nebrání (až na to že ty poslední si sami zaberou snad 3 oblasti na disku) a jejich diagnostické nástroje s jinými systémy nepočítají a jsou schopny svou ignorancí způsobovat potíže s bootováním…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Roman71

Jde to. Takhle jsem měl donedávna Windows 7 Profi, Mint Linux a OSX. Každý jel na vlastním disku a spouštěcí menu bylo po správou Mintu. Super věcička.
Právě dnes jsem přidal do stejného počítače druhý disk s tím, že OSX nešel povýšit (šel ven z počítače). Takže výsledná sestava Mint Linux na SATA0, Windows 10 na SATA1, boot menu opět ve správě Mint Linuxu 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano to skutečně jde. Dokonce je můžeš mít všechny na jednom jediném disku díky rozdělení disku na tzv. oddíly. Při startu počítače si pak v zavaděči vybereš který systém má nastartovat. Typicky pak z těch lepších OS vidíš i oddíly těch ostatních operačních systémů, například z linuxového systému uvidíš nejen jeho vlastní oddíl ale i oddíl určený pro windows systém a budeš schopen z něj číst data a dokonce je u upravovat.

Je dnes velmi vhodné mít na PC kromě windows třeba ještě ubuntu linux nebo linux mint. Především proto že časem obvykle zjistíš že je ten linux lepší a jednoduše časem windows vymažeš, obvykle se tak stane ve chvíli kdy microsoft ukončí podporu nějaké verze windows a bude tě nutit k platenému upgradu, v té chvíli si řada takových uživatelů dvou systémů řekne, že windows vlastně nepotřebují.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Ano. Osobně bych ale preferoval instalaci na externí médium s tím, že bootovnání primárně na odpovídající port.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jáára

Jsem měl 4 na jednom disku. Tohle jsou základy. Co tě na tý základce učej!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

jáára tohle nejsou základy, ne pro běžného uživatele ale máš pravdu že se o tom na základce asi krátce zmínili a žákům to prošlo jedním uchem sem a druhým ven 🙂 protože proč by většina z nich měla umět dělit disk na oddíly ? To mi vůbec nepřipadá jako základní uživatelská dovednost. Naštěstí instlační programy operačních systémů umí tohle dělení udělat prakticky automaticky za uživatele …

před 1591 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jáára

Tak na nevědoosti vydělávám? …dobrý ne?

před 1591 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Tak vydělávej. Stejně vydělává 90% lidí ve službách – dělají to co by si mohl udělat prakticky každý sám, kdyby věděl jak.

před 1591 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek