Kulisák je ten, kdo vyrábí kulisy do divadla? Má ještě jiné pracovní činnosti ve svém povolání?

Nejlepší odpověď
led

Nie, kulisák je montér scénickej stavby. Stavia divadelné, televízne a filmové dekorácie – kulisy. Jedna z profesií kulisára je čalunník, tj pracovník, ktorý kladie textílie (koberce) na zem a vešia na ťah (nosná pohyblivá tyč nad scénou) a na kulisy závesy
divadelné rekvizity sú technické, dekoračné alebo spotrebné prostriedky, s ktorými pracuje herec, prípadne sú umiestňované ako dekoračné prvky scény – napríklad váza, hodiny, cigarety, nápoje, jedlo (kašírované, alebo skutočné) a podobne.

Další odpovědi
Kepler

Rekvizitář a rekvizity s kulisákem a kulisami nemají nic společného. Jejich výrobu by asi těžko zvládl, na to je výtvarník a řemeslník. Kulisák provádí jen instalaci kulis, jejich pohyb a výměnu. Je to v podstatě manipulační dělník.

anonym

Divadelní rekvizity (kulisy ) i opravuje a dokonce i kupuje .Kulisák je rekvizitář .

anonym

Ano, takový kulisák měl i jiné činnosti. Třeba byl presidentem. Chvála bohu – byl!

led

Kepler, Kulisák – „Je to v podstatě manipulační dělník.“ platí len vo veľkých divadlách, kde na každú prácu majú samostatnú profesiu. Aj samotné pomenovanie kulisák je zovšeobecnenie rôznych profesií podieľajúcich sa na príprave a realizácii dekorácií.
Realita v bežných divadlách je trochu iná. Kulisák musí byť schopný nielen „manipulovať“ s dekoráciou, ale veľakrát ju prispôsobovať daným podmienkam, ovládať rôzne druhy materiálov a technológií, ovládať zariadenia „od kladiva po raketu (počitačom riadené stroje)“…

jjjj

Kulisák není rekvizitář.

anonym

http://kupnisi­la.cz/rekvizi­tar-kulisak/

Kepler

To jen pohled z hlediska zařazení do platové třídy, jinak je to nesmysl.

led

Toto zaradenie kulisára v odkaze, je absolutne nesprávne – v popise ide o rekvizitára
http://www.pra­ce.cz/poradna/en­cyklopedie-profesi/r/rek­vizitar/
Rekvizitář zajišťuje nákup, přípravu, úpravu a udržování rekvizit, jejich aranžování a umístění na scéně, technicky zajišťuje funkce rekvizit pro jednotlivé inscenace. Provádí běžnou údržbu a drobné opravy rekvizit, spolupracuje na zkouškách, provádí doplňování rekvizit podle požadavků a pokynů inscenátorů.

http://www.po­zicie.sk/umenie-a-kultura/stavac-scenickych-dekoracii platí to nielen na Slovensku:
Typické činnosti vykonávané na pozícii

Montovanie a demontovanie častí javiskovej dekorácie.
Nakladanie a vykladanie scénických dekorácií pri zájazdoch.
Rozmiestňovanie scénických dekorácií na javisku.
Obsluhovanie pohyblivých častí javiskovej podlahy.
Uskladňovanie scénických prvkov a javiskových dekorácií.
Vykonávanie bežnej údržby a opráv javiskových dekorácií.

anonym

Díky za informace. :) Jinak u Keplera mi došly body, takže pokud nezapomenu, tak dodám zítra. Většinou je dávám všem a mám klid. Každá odpověď dobrá pokud i když třeba není správná. Je to na ostatních lidech, aby dali té nejlepší nejvíce bodů.

Kepler

To máš jedno, za body si nic nekoupím. Jediná body, které mě nejvíc zajímala, byla hezká ženská těla (body), lehce oblečená do přiléhavých cvičebních trikotů, též zvaná „body“. 🙂

led

„rekvizitář je člověk, jehož batožině se všichnipracovníci divadla vyhybají,“ Jiři Srnec zakladatel Černého divadla v Praze, ve své knize o prvních letech krásně opisuje všechni profese divadla „zvukař je člověk, který přijde na plac a křičí "Hele, Franto, dej mi šťávu, ja to pustím“