Human

Ktoré lietadlo je najrýchlejšie na svete?

Ktoré (stíhacie) lietadlo je najrýchlejšie na svete?

Nejlepší odpověď
arygnoc

X-43A
● USA
supersonické lietadlo.
27. 3. 2004 prekonalo rýchlostný rekord a prekonalo sedemnásobnú rýchlosť zvuku (7 Mach).
Lietadlo bolo vypustené v rámci programu Hyper-X.
Cena programu je 240 miliónov amerických dolárov.
Dĺžka lietadla 3,7 metra, rozpätie krídiel 1,5 metra, výška 0,6 metra, hmotnosť okolo 1.260 kg.
Dĺžka letu bola 30 km, po tom, čo do vzduchu bolo lietadlo vynesené špeciálnou raketou Pegas, ktorú do vzduchu vynieslo upravený bombardér B-52.
Vo výške 12.000 metrov bombardér uvoľnil raketu, ktorá potom X-43A vyniesla do výšky 30.000 metrov.
Voľný let trval 10 sekúnd.
Lietadlo je poháňané prevratným motorom na spaľovanie vodíka a vzdušného kyslíka.
Prvý pokus prebehol 2. 6. 2001, ale pri pokuse vybuchla nosná raketa.
Celkom boli postavené tri stroje X-43A.

pre zaujímavosť:
rýchlosť nad 7000 km/hod dosiahol napr. aj stroj x-15 (lietal od roku 1959).
8. 10. 1967 stroj dosiahol rýchlostný rekord 7.295 km/hod (6,72 Mach).
celkom 13 letov bolo bolo podľa kritérií USAF klasifikovaných ako kozmické lety.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=X-15

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=X-43A

Další odpovědi
gepik

X 43 je zkušební speciál. Nejrychlejší letoun byl Lockheed SR-71 Blackbird, ale ten už nelétá. Takže nejrychlejší sériově vyráběný a stále používaný stihač je jednoznačně Mig 25 či Mig 31.

Nuk nuk

Pravděpodobně americké X-43A.

mosoj

Rychlost není všechno. To co tady uvádíte není stíhačka ale stroj na testování materiálů.
Už v 50 letech minulého století bombardér Valkyrie XB 70 létal rychlostí 3M.
Takže rychlost není problém.
Pro manévrování to bylo ale houby platné a raketám také neuletěl.

Nejlepší stihačku v současné době ať se to komu líbí ne, mají Rusové !!!

http://www.stre­am.cz/uservide­o/493668-vojenska-stihacka-21-stoleti-su-30mk
Doplňuji:
V současné době již létá typ SU 35 !!!!

Lamalam

X43 ani SR71 nejsou stíhačky, takže to bude asi ten MIG25, ale rychlost rozhodně není v současném pojetí boje na dlouhou vzdálenost tou nejdůležitější veličinou.