Danina65

Který sportovec z naší historie je pro vás srdeční záležitost?

V předchozích otázkách se objevilo doporučení kategorie sport, že se tam pokládá málo otázek, tak se zkouším zeptat. A nemusí to být hrdina, kterého zná celý svět, ale třeba i ten, který vás zaujal. Mě třeba zaskočila informace, že máme mistra světa v hloubkovém potápění.

Nejlepší odpověď
marci1

Emil Zátopek (Česká lokomotiva). 🙂
Zátopek byl prvním člověkem na světě, který uběhl 10 km pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích. Nejvíce se ale proslavil během olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maratón, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň ustavil nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat. Zátopek, známý svým upracovaným stylem běhu, doprovázeným křečovitými grimasami, byl v cizině přezdíván „česká lokomotiva“.

Zdroj: http://zivoto­pis.osobnosti­.cz/emil-zatopek.php

Další odpovědi
Kepler

Jednoznačně František Šťastný, motocyklový závodník. Sám jsem fanouškem Jawy – byla to moje motoristická kojná. Jednou se přihlásil do závodu pětistovek, kterou ale neměl, tak to vyhrál s třistapadesátkou. Rád bych si znovu přečetl knihu Šťastný František, kterou jsem kdysi půjčil a už jsem ji víckrát neviděl. Úžasné čtení, František byl taky srandista na druhou.

dudu

Paní Věra Čáslavská.

Kelt

Je mnoho takových sportovců. Některé obdivujeme za výkon, ale za nějaký společenský přestupek je odsuzujeme, protože reprezentují vlast. Někteří se opijí a mají dopravní nehodu, jiní emigrují, respektive přestěhují se do jiné země, další má nesportovní gesta při zápase, další ztropí výtržnost atd. Pochopitelně, jsou to lidé a ne andělé. Ale pokud jde o jméno František Plánička, aspoň podle literatury se mi jeví jako legenda.

Klaproth

Jsem bývalý hokejista, tak je to jasné – Ivan Hlinka, Milan Nový, Vladimír Martinec, Oldřich Machač, bratři Holíkové.

Smackdown

Karlos Vémola.

dubraro

František Venclovský. Karel Frištenský.

Stuart6

Milan Nový

Stuart6

Milan Nový, jak jinak :o)