tony2412

Který čas je nejpřesnější, v mobilu, na netu, v televizi, nebo v rádiu? Podle čeho se řídit?

Když si chci seřídit hodinky, tak nevím podle čeho, v rádiu jiný čas, televizi, mobilu, i na netu!

Odpovědi
quentos

https://www.pres­nycas.cz/

Kepler

Nejpřesnější by měl být časový signál vysílaný rozhlasem a TV, který využívá systém jednotného času https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jednotn%C3%BD_%C4%­8Das V PC je využívány hodiny reálného času (RTC) ve formě integrovaného obvodu, které jsou méně přesné. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hodiny_re%C3%A1l­n%C3%A9ho_%C4%8Da­su Předpokládám, že tento systém je používán i v mobilu a dalších zařízeních.

Arne1

Čas v mobilu a v počítači by měl být při správném nastavení shodný, využívají se pro něj stejné principy (mobil je přece taky počítač). Po Internetu existují specializované časové servery které poskytují přesný čas. Aby se eliminovaly ztráty při zpoždění na linkách, existuje protokol ketrým si klientský počítač může změřit dobu zpoždění měřením doby odezvy od příslušného serveru. Toto zpoždění pak počítač / telefon započítá do zobrazovaného času, dotaz na zpoždění se opakuje několikrát za den.

Dochy

Nejpřesnější získáš asi z netu, následně s ním synchronizovaný bývá v PC a mobilech. TV a rádio je v současnosti problém. Možná ještě to rádio, pokud vysílá přímo do éteru na AM/FM ale jak se do toho zapra… (ok aby mi to zas někdo nesmázl) zamotá digitální kódování (jako třeba DVB-T) tak je to s časem v loji. Zpoždění může být někde mezi 1–20s a nelze to kompenzovat, protože celkové zpoždění na celé trase nikdo nedokáže odhadnout.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

mvk

Nejpřesnější časový údaj v domácnosti bude na hodinách řízených dlouhovlnným signálem DCF77 (což je např. domácí meteostanice). Nebo mobil, pokud je zapnutá synchronizace času operátorem. Nebo pípání FM rádia. DAB rádio má sice zpoždění přijímače vůči vysílači kvůli kódování a dekódování v řádu sekund (DAB+ až 4 sekundy), ale časový signál se často vysílá s předstihem, takže ve výsledku je přesný (jak údaj na displeji, tak pípání). Podobně je to v televizi šířené pozemní cestou (DVBT), po kabelu nebo přes satelit. V praxi se nejde dostat pod 2 vteřiny, zpravidla jsou to 4 vteřiny a vysílání časového znamení s tím většinou počítá (a vysílá se s příslušným předstihem).
Já používám internetový server time.is (a podobných je několik).
A přesný čas bude na zařízeních satelitní navigace, protože ta je na vysílání přesného času založena. Což třeba ale moje GPS hodinky nezvládají.

Arne1

Kepler: omyl. Rozhlas již přesný čas nevysílá – z důvodu různého způsobu šíření signálu kde mohou být až několikasekundové prodlevy to dnes není možné. Také hodiny na televizní obrazovce je nutno brát s rezervou. Kdybys měl tu možnost, tak pustit dvě TV, na jedné program ze satelitu, na druhém z kabelovky, nejlépe UPC. Kabelovka by měla mít přímý signál od televize, přes družice by to mělo být zpožděné.