Kepler

Které vodiče vybrat?

Mám obou stranně cinch kabely, které chci napíchnout do zesilovače a připojit bedny, odkud čouhá jen dvojlinka. Abych se na tu dvojlinku mohl připojit, jeden konec s cinch koncovkou jsem odstřihl. Ty kabely jsou asi koaxální a stíněné. V jádru jsou dva vodiče hnědý a bílý, ty jsou obaleny izolací a pak staniolem s měděnou síťkou, což je třetí vodič a nakonec svrchní izolací. Které vodiče mám napojit na dvojlinku z bedny? Odpusťe mi blbý dotaz, na tyhle věci jsem pako. Myslím, že to má být ten hnědý a bílý, ale úplně jistý si nejsem.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Tak jeden vodič + stínění do jednoho cinche a druhý vodič + stínění do druhého cinche.
Pokud však máš jen dvojlinku bez stínění, použij je ty dva (hnědý a bílý) vodiče a stínění si nevšímej.

Další odpovědi
led

Keď už tak Hufnágl veľmi túži po kurze spisovnej slovenčiny spojenej s lekciou zapájania reproduktorov…

Sieťku na tienení použite ako spoločný vodič pre obidva reproduktory
Hnedý zapojte do označeného (farbou, značkou, polohou) konektoru (svorky) prvého reproduktoru a biely do rovnako označeného konektoru (svorky) druhého reproduktoru. Rovnako majte zapojenú aj druhú stranu.

Hlada

Kabely, které jsi zničil, jsou naprosto nevhodné. To jsou signálové kabely. Měl ses předem zeptat.
Přívody k pasivním bednám musí být co možná nejsilnější kvůli impedanci a tlumení hlubokotónového reproduktoru. Pomineme-li etrémy puristů, vyhoví značená dvoulinka 2×1mm2. Nejjednodušší je vyměnit přívod celý od reproduktorů po konektor.

aliendrone

Trochu zmatek. Takže ty máš KABELY (mn. číslo) s cinchy? Cinch vede jen DVA kontakty, ergo žádný „třetí vodič“ tam nemáš, jde jen o stínění a případně i mech. zodolnění kabelu. V takovém případě je tvá doměnka správná. (použít ty vnitřní vodiče)

Jiná věc je, KTERÝ kabel připojit na kterou žílu z repro (Jsou obě žíly/izolace dvojlinky z bedny neoznačené [stejné] NEBO má jedna třeba tenkučký bílý i jinak barvený proužek apod.?) Já osobně bych to řešil jak popisuje Hlada napájením přímo na kontakty reproduktorů v bedně, přičemž bych bílý vodič připájel na konektor označený MINUS (pokud tam to značení bude, když ne, tak na ten, co je VLEVO, když bedna stojí). Každopádně i když to prohodíš, tak vždy zapoj STEJNĚ na obou bednách (aby ti nehrály v protifázi). Ale popravdě – ono to bude „nějak“ hrát i když to zapojíš úplně blbě (v protifázi – jeden repro cik, druhý cak), jen od toho žádné superhifi nečekej. ;) :)

Venkoncem pro dědky jako my, zvyklé na dvou triodopentodové monozesiky dávající signál na reprák kvality „víko od plechovky“ to je obvykle buřt, hlavně že je to slyšet. ;) :D :D

Hufnágl

Naše led by ti možná povedala. Toho dobrého vodiča.

jáára

Je to stíněná dvoulinka – audio kabel. Kup si kvalitní cinche a pořádnou dvoulinku pro repro. Budeš muset pájet.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Hufnágl, v spisovnej slovenčine je to: „tie správne vodiče“.
Tak ako ste napísali vy, napíše, povie len cudzinec, ktorý sa len tvári, že vie po slovensky.

jáára

Keplere, to co vymejšlíš je špatné řešení. Ne, že by to nefungovalo, ale takhle se to nedělá..

Kepler

Takhle mi poradili v prodejně a nic jiného ani neměli. Jak mám tedy připojit cinch kabel na dvojlinku?

jáára

Nech ten kabel být a vyrob si vhodný kabel. Najdu ti odkazy co myslím.

jáára

https://www.gme­.cz/dvoulinka-cyh-2x1-5-repro-transparentni
https://www.gme­.cz/konektor-cinch-k29362w

led

jáára, pre bežného ľudového užívateľa je to úplne jedno. Iné je pri sústave reproduktorov veľkých výkonov, napríklad ozvučenie koncertu, divadla, použitie nesprávnych vodičov zaváži.

JájsemRaibek

Led, ano máš pravdu. Na obyčejné hraní to stačí jakoli. Pokud je to fajnšmekr, tak už ne a o velkých aparaturách nemluvě.
Kdysi jsem si koupil gramofon a součástí byla instalační deska. Pro mladší generaci to černý cédéčko :D.
Záleží na levé a pravé straně, záleží také na + a – vodiči. Na té instalační desce byly zvuky a průvodce říkal, že při správném zapojení musí být slyšet toto a toto, nyní z této strany na druhou atd.
Odborník nebo jak jsem napsal fajnšmekr by to špatné zapojení poznal.

led

JajsemRaibek
„černý cédéčko“ to je ten čierny sklenený kruhový podnos s dierkou uprostred a pri dotyku s ihlou zo šijacieho stroja po nakrútení kľukou znie z tlampača Smetanova Vltava?