Dvorní šašek

Které (mimo)evropské město považujete za nejromantičtější?

A proč?

Nejlepší odpověď
Malvína

Jiné město

Mariánské Lázně. Proč? Jeď tam a nebudeš se ptát. Kouzelná atmosféra, aurchitektura, kočáry, stezky, uličky, prameny, v době zahájení lázeňské sezóny chodí po městě lidé v dobovém oblečení, všude jsou malebné cukrárny, kavárny, restaurace… Tam je to můj ráj. A Františkovy jsou v těsném závěsu.

Praha je krásná, ale romantická mi nepřijde. Paříž pro mě byla lehce zklamání. V reálu je dost špinavá, neudržovaná… o romantice nemůže být řeč.

Další odpovědi
Filip84

Jiné město

Žádné město není romantické. Romantické představy u mne vzbuzují jezera, rybníky s takovou tou vrbou („U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo: Baník, pyčo!“ – prostě Erben, Kytice), ouvozová cesta & alej, atp. Město ne, ve městě je randál, smrad z dopravy, horko z množství asfaltu a betonu, tedy nic příjemného. Ale zase je tam hodně zajímavých věcí, to nemá být kritika.

Ametyst

Jiné město

Budapešť má velké kouzlo, a blízké městečko umělců Szentendre. Krásný je Krakov. Romantická města jsou v Anglii, protože tam se přehnaně neboří staré kvůli betonové lobby, ale opravuje se a rekonstruuje.

aliendrone

Jiné město

Asi proto, že jsem rodilý Pražák mI města vůbec nepřijdou romantická. Teplá letní noc na louce s hvězdnou oblohou, na které je jasně vidět pás Mléčné dráhy (tedy přinejmenším 20km od Práglu, jinak uvidíš kulový), kolem létají světlušky… Pikniková deka s olejovou lampou a lahvinkou červeného (a příslušné sklo pochopitelně) a HLAVNĚ osoba, která to s tebou sdílí (na té to celé stojí a padá)… Taková je moje představa romantiky, kdepak nějaké ruiny.

Nezpochybňuji, že na babuchen spolehlivě zaberou Benátky, gondola po západu Slunce (dnes s pseudopochodní) – to dokáže doslova OBRÁTIT situaci! Nebrání se ona tobě, ale TY JÍ! :) Ruku na srdce, i tak je to o ničem. TOLIK holubů jako v Benátkách není NIKDE na světě myslím (nwm, ale možná tam mají nějakou klonovací velkovýrobu toho xindlu)! A to nemluvím o „italském temperamentu“ – makarón si objednává skleničku Chianti takovým způsobem, že máš z toho pocit, že host přišel zdupkat pingla za to, že mu leze za manželkou, prostě HRŮZINEC. :(

Zkrátka spojení slov MĚSTO a ROMANTIKA se ve světě aliendrona navzájem vylučuje, ;) :)

elkon

Jiné město

Třeba Jindřichův Hradec.

Drap

Jiné město

Mariupol – takovou scenerii jinde nenajdeš

vencas

Paříž

Ne náhodou září Paříž na vrcholku celosvětového žebříčku návštěvnosti měst.

paul1

Praha

Praha, Františkovy i Mariánskéé lázně. Také se mi dost líbil Kyjev. Teď to tam asi po návštěvách „přátel“ vypadá jinak.

cappuccino

Jiné město

Vancouver – jedno z nejkrasnejsich mest. Myslim, ze se to ani popsat neda, to se musi videt.

Filip84

Malvína: Paris? Cimetière Pére Lachaise, Chemin de Fer de Petite Ceinture, Cimetière des Chiens. Všude je co vidět. Nechápu, že někdo jede do Paříže, leze na tu Eiffelovu ludru, a ještě za to platí! 🙂

Malvína

Je to nějaký roček zpátky a tehdy to byl hit! Nejvíce se mi líbilo v Sacré Cœur, to je opravdu kouzelné místo. Ve Versailles byl krásný zrcadlový sál, ale zrovna v tu dobu byly po celém areálu vystavené jakési obrovské plastiky ani nevím čeho, nešlo to rozpoznat. Připomínalo mi to zakroucené pouťové balónky do různých tvarů. Bylo to v barvách metalické růžové, modré, … Příšerný. Cely dojem v čoudu. Zahrady ale luxus, to zase jo. Louvre narvaný k prasknutí, hlavně celá ta cesta vedoucí k Moně Lise. Ale není divu, muzeum bylo krásné, obrovské. Eiffelovka pro někoho hnusná, mně přijde něčím jiná, zajímavá. Fronty opravdu tak na dvě hodiny stání, sle výhled pěkný. Mně se moc líbila pařížská Socha Svobody.
Najdou se pěkná místa, ale proste centrum Paříže špinavé, nehezké, večer se tam člověk bál o kejhák. Noční Paříž jsem si vychutnala při plavbě po Seině. Tam to bylo v cajku 🙂

Filip84

Když vezmeš centrum Hlavního města Prahy, tj. Nové Město, Koňský trh, Jindřišskou ulici, Vrchlického sady & Franz Joseph Bf, tak je to taky docela hrůza: Koňský trh hlavně po setmění, Vrchlického sady jsou plné feťáků, bezdomovců, a nádraží jakbysmet. A do toho všeho je to přeťaté tou „Interstate“ – Wilsonova třída, kterou, nemáš-li místní znalost, máš i problém přejít a je z ní randál a smrad.

Královské Vinohrady, tak Purkyňovo náměstí bylo hezké, co pamatuju. Ale Irisch Strasse (Anglická), to byl doslova „Bronx“, špinavá, šílená doprava, vytlučené výlohy, ale mělo to svoje kouzlo, a to to není tak dávno. Když jsem tam byl naposledy, tak baráky měly nový háv (kitsch), skoro v každém hipsterská kavárna (taky kitsch), a takové to vetešnictví, co tam bylo, krám s oblečením, atp., to všecko pryč.

To centrum je takové přeplněné a odpudivé asi skoro v každé metropoli v Evropě. Berlin to je DDR architektura, Ostalgia, jako zlatý Koňský trh.

Ten zbytek já neznám. Na Versailles bych potřeboval měsíc, na Louvre dva, tak jsem tam ani nelezl.

Disraeli

New York a spol. tvl, co by na něm asi tak bylo romantického. Samé hnusné, šedé, ocelobetonové mrakodrapy… Tahle velkoměsta (Severní a Jižní Amerika a Asie) jsou za mě hrozně hnusná, jedinou vyjímkou je Arabský polostrov a některá jeho taková města, která jsou i estetická, typu Dubaj.
Nevím, jak romantické – v čem, podle čeho. Nechápu takové ukazovatele. Pokud by se jednalo o estetické, impozantní a okouzlující, které by snad mohly působit v něčem romanticky, tak to jsou stará města v Itálii, Španělsku, Řecku (nebo téměř kdekoli na světě), kde jsou památky a architektura starých civilizací. Lze je najít i jinde v Evropě, ale taky Africe a Asii (míň i v Americie – ale to se určitě netýká velkoměst). Nejlíp, když je to nějaké větší město, které je moderní, ale ponechává si ty prvky a nádech historie.

Filip84

Disraeli: „ukazatele“ romantiky poněkud nelze chápat, jde je toliko cítit, eo ipso, jsou ryze subjektivní.

Malvína

👍👍👍👍👍

Filip84

Ještě: kolonie Na Slatinách, která spadá pod vesnice MIchle a Strašnice, což je obec Hlavní město Praha. A Šárecké oudolí, což jsou vsi Dejvice, Vokovice a Liboce, taky obec Hlavní město Praha. Nebo Krteň, to leží na hranici mezi Stodůlkami a Třebonicemi, což je taky obec Hlavní město Praha. Tam není romantická ta kaple a hřbitov, ta kaple je zajímavá jenom tím, že je stará – u nás nejsou tak staré stavby, byl tu prales – protože jinak je uvnitř vybrakovaná, jak po rabování a hřbitov je bardzo dojebany (Češi mají, obecně, nižší pohřební kulturu, než je u nás, na Moravě), ale to oudolí pod tím.

Ono asi všude je něco.