annas

Která česká herečka a spisovatelka, dnešní jubilantka, byla členkou několika pražských divadel?

V Divadle na Vinohradech poznala svého osudového muže a proslavila se v hlavní roli jeho dramatu…?

O svém životě vypráví v jednom románu..?

Doplníte odpovědi na všechny otázky?

Nejlepší odpověď
rynek878

Scheinpflugová Olga
česká herečka, spisovatelka
3.12.1902–13.4.1968

1921 – 29 členka Městského divadla na Vinohradech, 1929 – 68 Národního divadla v Praze. Vynikla jako interpretka tragických hrdinek, např. Soňa v Dostojevského Zločinu a trestu, Julie i Chůva v Romeu a Julii, Lady Macbeth (W. Shakespeare), Olga v Čechovových Třech sestrách, Strunová v Hrubínově Křišťálové noci a Phoebe v Osbornově Komiku.
Psala verše (sbírka Stesk), povídky i divadelní hry (Okénko, Madla z cihelny, Houpačka aj., z nichž některé byly zfilmovány). Vyvrcholením její literární tvorby se stala psychologická novela Balada z Karlína a autobiografický Český román. Autorka pamětí Byla jsem na světě.
Manželka Karla Čapka

Film: Každý den odvahu (1964) ; Čintamani a podvodník (1964) ; Čintamani a podvodník (1964) ; ; Tchyně (1963) ; Žena, která se směje (1931) ; Zlatý klíček (1922)

Zdroj: moje knihovna