Dav123

Nevíte, čím to může být, že krbová kamna při přikládání kouří do místnosti?

Dobrý den, máme krbová kamna HaasSohn tuším že 17kW a komín s rozměry 80cm na 60cm. Pokaždé když přikládáme, tak nám kamna strašně kouří do místnosti.
Prosím Vás, nevíte čím to může být? Díky

--

Krbová kamna pri přikládání kouří do místnosti

Nejlepší odpověď
orwell

Co se týká komínu, tak ten rozměr 80cm x 60cm je vnitřní? To je jak na malou továrnu 🙂 Tah je dán i výškou! Neznám krbová kamna a nehodlám to studovat. Já mám kotel na pevná paliva o výkonu 24kW, komín s vložkami o vnitřním rozměru 20cm x 20cm, celková výška asi 8m průměr kouřovodu cca150mm a naprosto v pohodě. Ono jde o to, naučit se taky topit! Jak se říká, žádná práce není tak jednoduchá, aby se nedala zk…it. Když přikládám, musím zamezit vstupu vzduchu jinudy, než dvířky, kterými přikládám. U mě to znamená před otevřením násypné šachty zavřít přívod jak primárního, tak sekundárního vzduchu, dál zvednout zatápěcí klapku v kotli u výstupu do kouřovodu (event. otevřít škrticí klapku umístěnou též u výstupu do kouřovodu) a pak pomalu zvednout dekl násypné šachty. Až potom doplním palivo. Poté uvedu vše do původního stavu a vyladím spalovací proces. Obvykle nemám problém s únikem kouře a zamořením prostoru, zatímco když zatápí jiný člen rodiny (nebudu upřesňovat), pak větráme někdy i 2 hodiny. Prostě to chce svoje, jako každá jiná činnost. V tvém případě bych Ještě zkontroloval průchodnost kouřovodu, stalo se mi, že jsem z něj vysvobozoval hrdličku, která se tam nějak dostala. Naštěstí dělala hluk, čímž na sebe upozornila. Musel jsesm kouřovod rozebrat a poprat se s ní. Bordel při tom vzniklý nebudu ani popisovat. To jenom na okraj, co se všechno může přihodit…

Další odpovědi
nyjono

Může to být špatným odtahem. Příčin může být víc.
Ptal jste se kominíka?

Drap

Příčin může být více. Zřejmě bude někde přiškrcen odvod zplodin. Buď přímo na krbu, nebo v komíně. Možná by stačilo vyčistit komín.

Hlada

Je ten výkon opravdu 17 kW? Pro tak velké topeniště bude potřeba pořádná díra do zdi pro přívod vzduchu. Je na to norma. Výňatek bývá v návodu k instalaci.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Jiří Sova

Jak mám vyřešit vytápění v pasivním domě? je krbová vložka vhodnou volbou? ekonomickou a účinnou?

Tomex

Máme dva roky už postavený pasivní dům, takže teď druhou zimu topím krbovou vložkou. Díky vlastnostem pasivního domu se dokáže teplo v domě hodně dlouho držet. Krbová vložka je tak perfektní možností k vytápění, jen asi doporučím vybírat krbovou vložku určenou do těchto domů.

Jiří Sova

Mají tyto krbové vložky nějaké speciální označení? kdo je vyrábí?

Tomex

Krbovu vložku do pasivního domu můžete koupit od českého výrobce https://www.krby-bef.cz/cz/pasivni-krbove-vlozky máme ji doma a je opravdu kvalitní. Mají je už za ty roky opravdu vyladěné, takže krbová vložka dokáže dřevo dokonale zpracovat. Zbývá z něj vždy jen minimum popela.

Dav123

Kominik chodí každý rok a komín řádně čistí.
Říkal že tah komína je dobrý, leda vyvlozkovat ale že vyvlozkovani nutné není…