Kazatel

Kolikrát do hodiny je normální, aby sepnul plynový kotel při vytápění?

Odpovědi
paul1

My už jsme spínání přes termostat zrušili, spínač už je postarší a spínal tak často,
že se nám pokazil neustálým přepínáním trojcestný ventil (kohout). Teď , když je chladněji, tak zapneme ručně přesunutím kotouče na cca 25 °C a při zahřátí místností ho dáme na cca 15°C. Předtím spínal často, při poklesu o cca 2 °C zapínal a při návratu na 23 °C zase vypnul. Na noc topení vypínáme, v teple se nám špatně spí.

Dochy

Záleží. Asi by to nemělo být častěji než 2–4×. Čím míň, tím líp. U elektronických se dá nastavit hystereze (tj. „hluchý“ interval kdy termostat nereaguje). Např při hysterezi 1 stupeň může třeba sepnou pokud se teplota dostane pod 20 a vypnout pokud se dostane nad 21. Obvyklé možnosti nastavení hystereze jsou 0,5 – 1,00 – 2,00 stupně.

Hlada

Frekvence zapínání je daná hysterezí termostatu a rozdílem mezi výkonem hořáku a spotřebovaným teplem. Obojí lze nastavit. Na hořáku je šroubek, kterým lze snížit výkon a prodloužit tak dobu hoření. Rozumný počet cyklů je 2–4 za hodinu.

Pepa25

Kotel je obvykle spínán termostatem nebo časovačem – záleží na jejich nastavení …

elkon

Záleží ne venkovní teplotě, způsobu regulace, jejím nastavení a nastavení kotle.