Kolik % z platu jde měsíčně na důchod?

kolik % z platu jde měsíčně na důchod

Odpovědi
Vikičistič

11% ze skutečné hrubé mzdy jde na soc.a zdravotní pojištění,což není zrovna málo.

standa

Pokud oním ´důchodem´ nemáte na myslí svůj budoucí důchod, tak do celkového státní penzijního systému odcházelo v r.2009 cca 28% z vyměřovacího základu (pro zjednodušení = z hrubé mzdy) s tím, že :
21,5% platí zaměstnavatel ze svého
6,5% je strháváno ze mzdy zaměstnancům

(U osob samostatně výdělečně činných platí podnikatel celých 28% ze svého)

Úplně jiné téma pak je, kolik bude činit „MŮJ“ důchod…

…to nemá s těmi výše uvedenými procenty nic společného.

Výše důchodu jednotlivých osob se vypočítává úplně jiným a podotýkám velmi složitým mechanismem.

To Vikičistič:

Jak jste na to přišel ? 🙂