FOG

Kolik ozareni je bezpecne- rentgenu?

Kdyz me udelaji behem 2 mesicu 4× rentgen ruhy – zapesti a to pokazde 3 snimky,je to bezpecne a muzu byt rentegenovan dal nebo to odmitnout?
Doplňuji:
Diky za odpovedi,tak jsem to odmitl.
No a ted se musim jiz dolecit sam.

Nejlepší odpověď
mosoj

V oblasti takto nízkých dávek se bavíme pouze o stochastických účincích ionizujícího záření (ty jsou bezprahové a závisí na dávce přibližně lineárně). Stochastické účinky jsou v zásadě dvojího typu – genetická poškození a indukované malignity. V případě snímkování plic připadá v úvahu prakticky pouze druhý případ. Koeficient rizika pro indukované malignity v plicích činí (podle ICRP 60) . Dále, diagnostická referenční úroveň pro RTG vyšetření hrudníku činí dle vyhlášky SÚJB č. 307/2002sb 0,4 mGy pro PA projekci, nebo 1,5 mGy pro LL projekci (obvykle se plíce snímkují jen PA). Protože ekvivalentní dávka je pro fotony (a elektrony) stejná jako dávka, můžeme položit rovnítko mezi mGy a mSv.
Riziko indukce malignity v důsledku jednoho RTG vyšetření plic tak vychází . Jinými slovy, 3 lidé z miliónu onemocní rakovinou v důsledku rentgenování plic. Riziko je tedy zanedbatelné vzhledem k benefitu, který představuje včasná diagnostika zdravotního problému. Jen pro srovnání, jízda autem je téměř přesně stokrát nebezpečnější, než RTG screaning plic prováděný (kdysi dávno) jednou ročně (kvůli eliminaci TBC).

Zdroj: http://www.al­debaran.cz/fo­rum/viewtopic­.php?t=1783&sid=ab67754e­579128a47e4fc3bf379515c4

Další odpovědi
RQLM

v této oblasti se pohybuji, odpovím ti naprosto presně :)
při dávce ozáření, kterou je pořízen RTG snímek, bys za život neměl dostat více než 10 000 dávek.
Ano, RTG záření škodí zdraví, ale teprve při dlouhém vystavení těla, aby mohly dostatečně zmutovat buňky, začít se množit, atd atd…

ad -iv-: to povolání je radiolog, ne retngenolog 🙂

Děda Louda

Je to bezpečné. Odmítnout můžeš vždycky.

anonym

Ja jsem se jednou ptala primo pri rentgenovani a pry to nevadi !! Ja pritom vsude okolo slysim jak je to nebezpecne. Zkuste se i vy zeptat sveho rentgen … ( dal to neumim napsat ). 🙂-iv-