kefud

Kolik je zapotřebí KWh na ohřev vody v bazénu?

Mám bazén cca 33m³ o teplotě 16 ºC. Potřebuji vědět kolik KWh budu potřebovat k ohřevu vody v bazénu o 16 ºC. Bazen je 1.5m hluboký zapuštěný v zemi izolovaný dno a stěny 2.5 cm polystyrénem a zakrytý polykarbonátovou střechou. Tudíž ztráty chladnutím by měly být zanebatelné pro výpočet množství energie při ohřevu. Uvítám pokud bude někdo ochoten vypočítat množství KWh při použití TČ o výkonu 14KW/hod.

Nejlepší odpověď
Justin1

Výkon se udává ve wattech a kilowattech, určitě ne v kilowattech za hodinu. Watt je joule za sekundu.

Jedna kilowatthodina je 3,6 MJ (1000 wattů krát 3600 sekund). Odtud vyplývá pro přepočet konstanta 3,6 MJ / kWh.

Předpona „kilo-“ se označuje malým písmenem „k“. Jenom u kilobytu se někdy ještě píše „KB“, pokud máme na mysli 1024 bytů a ne 1000 bytů, ale správně by se 1024 bytů mělo označovat jako 1 KiB.

Měrná tepelná kapacita vody je 4180 joulů na kilogram a kelvin. Metr krychlový vody má hmotnost přibližně 1000 kg. Jeden kelvin odpovídá jednomu stupni Celsia, pokud jde o rozdíl teplot. Takže na ohřátí jednoho metru krychlového vody o 1 stupeň Celsia potřebujeme 4180 kJ tepla (na jeden litr by to bylo 4180 J tepla) a na ohřání 33 metrů krychlových o 16 stupňů Celsia potřebujeme 2 207 040 kJ neboli 2 207,04 MJ tepla, to vydělím konstantou 3,6 MJ / kWh a zjistím, že to je asi 613 kWh. Toto vydělím výkonem topného článku 14 kW a dostanu 43,79 hodiny, což je asi 43 h 47 min, to je doba ohřevu při zanedbání tepelných ztrát.

Další odpovědi
mosoj

Tepelná kapacita ( dříve měrné teplo) vody je 4180J/kg. Je to teplo které je potřeba k ohřevu 1 kg vody o 1oC. Takže k ohřevu 1m3 vody o 1 oC potřebuješ 1000× více, to jest 1,161 kWh !!! Takže si pouze vynásob počtem m3 a počtem oC o které chceš teplotu vody zvýšit. Nicméně tepelná kapacita je závislá na okolní teplotě a tlaku, takže výpočet tímto způsobem je orientační. Jinak by to byl o něco složitější výpočet, pro který by byla potřebná skutečná data v okamžiku výpočtu. K představě o spotřebě energie při ohřevu je to naprosto dostačující.

Tvoje čísla 33 × 16 × 1,161 = 613 kWh Při nepřesnosti o které píší výše.

Dochy

viz Justin. Pokud Tě zajímá spotřeba elektřiny, tak těžko říct, protože účinnost čerpadla je neznámá a proměnná podle aktuálních podmínek