ElonMusk

Kolik hodin odpracuje obvodní lékař?

Všiml jsem si, že řada lékařů zpravidla ordinuje pouze dopoledne, např. můj praktik má ordinační hodiny Po – Pá, od 7:30 do 13:00 (tedy 5.5 hodiny denně). Případně řada lékařů je v ordinaci třeba jen 2 dny v týdnu, a střídají se tam s někým jiným. Mají lékaři krátkou pracovní dobu, nebo mimo ordinační hodiny vyřizují administrativu a­pod.?

Nejlepší odpověď
da ny

Kdysi platila při smlouvě se ZP (VZP) minimální ordinační doba 30 – 35 h v týdnu
Ordinační doba se velmi liší od celkové pracovní doby praktického lékaře.
Zvláště pak, pokud působí na několika místech (v jiném městě/obci.

Je závislá na tom, zda je lékař zaměstnanec nebo OSVČ. A na výši jeho úvazku. Mnoho z nich přesluhuje a pracuje v důchodovém
věku. Tedy kratší pracovní dobu (hodiny/dny).
Práce praktického lékaře není jen „sezení v ordinaci“. Je kolem toho
hodně administrativy, vypisování žádostí o lázně, invalidní důchody, pojistek aj.
Pročítání došlé pošty, laboratorních výsledků, konzultace s kolegy.
Návštěvy pacientů v domácím prostředí.
Mimo ordinační dobu bývají někteří na pracovišti, kdy se věnují zvaným pacientům, očkování (toto je běžné u praktických pediatrů), konzultaci s pacientem při vypisování žádostí o důchody, pojistky, lázně.
Mnoho z nich nejčastěji slouží externě na RZetě. Zejména ti atestovaní (již není podmínkou, pro jejich nedostatek je upravena legislativa a atestace v nějakém lékařském oboru již není pi absolutoriu LF podmínkou.
Dříve byla Interna I. podmínkou/před­pokladem. V oboru Interna si „musí“ takto (RZS), nebo službami na lůžkové části nemocnic tzv. udržet odbornost.

Někteří praktici působí na 2, 3 místech, kam dojíždějí. Vesnice mívají nasmlouvaného praktika na 1 – 3 dny v týdnu, jen na několik hodin.

Další odpovědi
Drap

Lékaři jsou v podstatě podnikatelé a pracují jak chtějí oni a na jaký počet hodin mají smlouvy s pojišťovnami. Tesařovi taky přece nikdo neurčuje, kolik hodin má pracovat. Kromě toho většina lékařů má ještě mimo pracovní dobu návštěvy pacientů a dost často i kratší úvazky v nemocnicích.

orwell

Nelze klást rovnítko mezi ordinační hodiny a pracovní dobu. Kromě návšev pacientů doma a případných ordinačních hodin i na jiných místech, jsou zatíženi vyřizováním spoustou administrativních záležitostí. Můj bývalý praktický právě kvůli tomu ukončil praxi a odešel do důchodu. Alespoň to tvrdil. Další věc, která přispěla k odchodu těch starších a přesluhujících byla výpočetní technika, se kterou se moc nekamarádili.

mosoj

Tolik aby se uživil!
Nu pokud mu to finančně vyhovuje proč ne. Tak nevím, nemáš ty ještě ten socialismus.

Hufnágl

Ta moje praktická lékařka vystupuje z řady. Ordinační dobu má PO – ST – ČT od 7,30 do 9,30.

anonym

Třeba moje obvodní chodí po ordinačních hodinách, které jsou od 8–12hodin k nemocným domů. Jeden den v týdnu má ordinaci i odpoledne. Mívala i službu v nemocnici, to už ale asi nedělá. Ale i odpoledne je v ordinaci. Dělá tam administrativu, nebo tam má dealera a tak.