Avatar uživatele
Pokročilý

Kedy vzniká beztiažový stav v lietadle?

Kedy vzniká beztiažový stav v lietadle? Keď lietadlo klesá veľmi rýchlo alebo ak klesá stále rýchlejšie?
Doplňuji:
Hmm, no v dok. seriáli Letecké katastrofy to bolo tak, že keď lietadlo klesalo strašne rýchlo tak nezaistené veci išli hore a aj ľudia...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Cituji: Beztížný stav (stav beztíže) vzniká v každé neinerciální vztažné soustavě, která se pohybuje vzhledem k Zemi se zrychlením stejné velikosti a stejného směru jako je zrychlení tíhové.

Stav beztíže lze zažít při libovolném výskoku nebo seskoku. Kosmonauti tento stav trénují v letadlech, která konají vodorovný vrh. Obecně stav beztíže nastává při každém pohybu, který obsahuje jako jednu svojí složku volný pád
Doplňuji:
http://www.odpovedi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Američani mají minimálně jedno letadlo přizpůsobené a určené pro simulaci stavu beztíže. Jde o to, že chvíli letí dostatečně přesně po balistické křivce (tedy balistické křivce se zanedbaným odporem vzduchu). V této době jsou všechny předměty na palubě v simulovaném beztížném stavu (když upustíte míč, zůstane vzhledem k letadlu na stejném místě, nebude padat ani na podlahu ani ke stropu). To letadlo musí po celou dobu experimentu zrychlovat svůj pád podle gravitační konstanty země. Jeden pokus trvá myslím něco kolem 1minuty, pak musí letadlo opět vystoupat. Pokud by letadlo klesalo rychleji - správně zrychlovalo klesání více(a jinak mělo relativně normální polohu) pak by všichno uvnitř "padalo" ke stropu.


Avatar uživatele
Zlatý

nj, seriál.

ale vážne:

stav beztiaže (mosojove vedecké slová) vzniká,keď odstredivá sila (v podstate zotrvačnosť) "zruší" príťažlivosť.

poznali by ste ten stav napr. v padajúcom výťahu.

v lietadle sa dá tento stav simulovať, keď lietadlo "padá" po špeciálnej krivke (nie je to vodorovný vrh, je to dopadová časť balistickej krivky), ale čiastočne napr. i pri "vzduchových bublinách"l, kedy lietadlo "spadne" o desiatky metrov.

pri výskoku sa nedá stav beztiaže zažiť (pri dopade, doskoku áno), je možné ho zažiť pri dlhom voľnom páde.


Avatar uživatele
Stříbrný

stav beztíže je ve vesmíru tam se normální letadlo nedostane. Při prudkém klesání nebo stoupání může vzniknout leda tak přetížení.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Jirka P.

mosoj - dobrá odpověď, jenom že vztažná soustava letadla padající volným pádem je (zejména podle Einsteinovy OTR, ale i podle Newtona) inerciální, Newtonovy zákony v ní jistě platí a nejsou potřeba žádné setrvačné síly (pokud to letadlo třeba nekoná vývrtku).

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

jirka:

práve naopak, zotrvačnosť je potrebná, tá vlastne imituje silu opačnú príťažlivosti, čím je neguje a vzniká "stav beztiaže".

Avatar uživatele
Pokročilý

Jirka P.

Ach jo... tady někdo neví, co je setrvačná síla.

Setrvačnost jako vlastnost hmoty měřená hmotností prostě je. Nevím jestli je potřebná, ale jako taková existuje. "imituje sílu opačnou přitažlivosti" je patafyzikální nesmysl.

Setrvačné síly jsou pseudosíly, které je nutné zahrnout do pohybových rovnic vinou volby vztažné soustavy, např. odstředivá síla a Coriolisova síla. V inerciálních vztažných soustavách (ani v letadle padajícím volným pádem) takové síly nejsou potřeba, ani je nepozorujeme.

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

chybička sa stala - nie zotrvačnosť, ale zrýchlenie.

a to je podstatný rozdiel, uznávam.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 742
Stříbrný cukrar 690
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 478
Bronzový kapitán 297
Zlatý Kepler 295
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 232

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.