bolak

Když pošlu českou poštou cenné psaní a ono se ztratí, budu muset dokazovat jeho hodnotu?

Když pošlu českou poštou cenné psaní, nahlásím jako hodnotu 1.000.000 a ono se pak ztratí, budu muset dokazovat že to co jsem posílal mělo skutečně takovou cenu nebo to funguje jako životní pojištění a prostě mi to budou muset bez keců vyplatit, i když jsem někomu posílal třeba žvýkačku?

JájsemRaibek: a jakej průser? přece existuje poštovní tajemství, a kdyby ji našli, tak by ji našli, pokud bych si tu obálku nestrčil do pusy a nezačal ji žvýkat, tak by stejněnic nezmohli

..případně když by byla otevřená bych řek „ne, to není moje, tady v tý je jen žvejkačka..“

Nejlepší odpověď
zjentek

melouna si jen tak nenahlásíš, maj daný tabulky. Leda bys psaní připojistil a to už něco stojí, takže riziko návratnosti. Takže- mám na poště známou a za polovinu těch peněz by se klidně vsadila, že se to psaní na 100% ztratí…

Další odpovědi
marci1

Cenné psaní s vyšší udanou cenou se téměř jistě ztratí. A i s psaním menších hodnot jsou problémy. Ve zdroji je popsán případ studenta Jan322, který poslal poštou cenné psaní s mincí. Cenné psaní se ztratilo. Nejdříve pošta požadovala při reklamaci doklad o ceně. Ten neměl. Pak s ním sepsali čestné prohlášení a to také neuznali. Nakonec tvrdili, že stačí katalog z aukční síně s uvedenou cenou a peníze dostal zpět. Síla. ☹
http://www.sbe­ratel.com/dis­kuse/sberatel/zku­senosti-s-postami-9162x4

JájsemRaibek

To je těžké a riskantní. Cenné psaní s takovou hodnotou by se již přepravovalo speciálně zapsané, ale o tom otázka není. Takže uvedeš cenu a vložíš žvýkačku, OK.
Pak je zde otázka, zda se ztratí – většinou ne.
Pokud i přeci, tak podáš reklamaci, uvedeš údaje o zásilce, obsah zásilky a její cenu.

Pošta šetří reklamaci (no dávno ví o ztracené zásilce, protože ji chybí). Tobě uvěří a vyplatí ti pojištěnou cenu. A nyní ten prů..er, když se najde. V tu chvíli by se jednalo o podvod a je to v pytli.

No ono jde taky o to, že pokud bys poslal třeba tu žvýkačku, tak s obálkou bude vážit dejme tomu nějakých 10g. A najednou se najde, váhový úbytek žádný a ty tvrdíš, že to není tvoje, tak to asi ne.
A věř tomu, že pokud by byla zásilka pojištěna na milion, bylo by s ní zacházeno trošku jinak než se zásilkou pojištěnou na 20 tisíc.

Drap

Na takovou sumu ti to pošta nepojistí.

lota

Ano, budou chtít vědět, co tam bylo a nějaký doklad o ceně…

mosoj

Tolik diskuse okolo jedné ptákoviny.