dgfdgf

Když je na přenosným HDD zavirovaný video, může zavirovat i ostatní videa?

Druhá otázka: Když do chytrý televize Samsung zapojim přenosnej HDD se zavirovaným videem, může nakazit i videa na druhým zapojeným přenosným HDD?

Na přenosným HDD mám jenom videa (filmy atd.), písničky bez obrazu a obrázky, takže žádnej z obsahu HDD nemůže mít vir, ale nemůže mít jiný poškození?

Chytrá televize mít vir může, ale co sám přenosnej HDD?

Pane Aliendrone Vaše přirovnání, že mě to i to zabije, nechápu.

Komunikace o elektronice je se mnou těžká, ale snad mi pomůžete.

Mě hlavně zajímá, jestli o věci na HDD můžu poškozením přijít, třeba že budou nějak blbnout.

Stalo se někdy, že Vám u filmu na přenosným HDD nebo flash disku zapojeným do televize chvíli nešel zvuk? Jestli to občas není normální a já nechci, co nemá nikdo?

Odpovědi
aliendrone

To záleží na konkrétním provedení viru. Podobně jako meč ti může hlavu utít, zatímco brokovnice ustřelit, tak OBOJÍ tě spolehlivě zabiije.

cochee

Kdoví, co s tím vlastně máš (pokud se ozýváš od vlastní zkušenosti). Zavirované video je nesmysl. Video nemůže být zavirované, protože soubor videodat neobsahuje žádný aktivní kód – program. Jsou to jen data, které poskládají řadu za sebou jdoucích obrázků, nic se tam nespouští. A virus je kus aktivního kódu, který ale musí napadnout jiný kus aktivního kódu, aby mohl napáchat nějakou škodu.

anonym

Ne. Takhle to nefunguje. Zaprvé, nelze zavirovat video soubor. To fakt nejde. Můžete vytvořit program/vir, dát mu třeba název Video.mpeg.exe nebo Film.avi.apk ale to už prostě nebudou video soubory ale regulérní aplikace pro konkrétní OS platformy. Video jako takové nelze zavirovat.

Zapojením externího úložiště lze instantně zavirovat pouze ty platformy, které po připojení něco automaticky spouští s napadnout tak jiné aplikace lze pouze tehdy pokud to automaticky spouští s dostatečně vysokým oprávněním, což už dnes skutečně není obvyklé. Třeba windows ale běžně hledali na každém vloženém disku soubor autorun.inf a podle tohoto manifestu prováděly nějakou automatickou činnost, kterou uživatel vlastně nepožadoval, což mohlo a bylo zneužíváno k zavirování PC pouhým vložením média, do doby než tato funkce byla znatelně omezena. Chytré televize ale žádné takové automatické spouštění aplikací z nově připojených médií neprovádí. Takže opět nesmysl.

aliendrone

dgfdgf>>> Básník tím chtěl říci, že je fuk, jestli tě virus poškodí např. zašifrováním souborů nebo jejich neobnovitelným smazáním. Prašť jako uhoď, v obou případech máš po žížalkách.

Ptát se „jak virus funguje“ / „co mi udělá“ nemá moc význam, pokud nesdělíš KONKRĚTNÍ typ. Otázka je podobná „Jak žije zvíře?“, kde je jasné, že želva asi žije úplně jinak, než třeba sokol.

Edison

Cochee, mýlíš se. I obrázek v jpg může obsahovat skrytý aktivní škodlivý kód.

mzm

Nějaký příklad?
Nějak mě nenapadá, jak by se takový kód dostal k tomu, aby byl spuštěn…

Edison

On se sám nespustí. Stačí si takový obrázek prohlídnout v prohlížeči. V ten moment se teprve kód dostane k tomu, aby něco udělal. Dost často se to dělo třeba prostřednictvím majlů. Tam se uměl spustit už při náhledu na mail. Ale ochrany kapku v tomto pokročili. Píšu to jen pro ilustraci, že to umí fungovat. Dále jak píše Aliendrone.

aliendrone

Jakýkoliv multimediální soubor může obsahoval libovolný exploit. Dnes už dokonce i TITULKY .srt (!!!) mohou být zavirované.

Spouštění probíhá pomocí přehrávacího SW obvykle prozatím neznámou (nebo nezáplatovanou ) dírou v přehrávači. https://coolma­gazin.iprima.cz/tech/po­zor-novy-druh-viru-se-muze-ukryvat-v-titulcich-ktere-si-stahujeme-k-filmum-existuje-ochrana