steipavka

Kdy sekat dřevo na topení?

Když je strom pokácený,nařezaný na špalky,kdy ho nasekat?Když je čerstvé,nebo nechat proschnout?

Odpovědi
Kulpix

Přivezu ho z lesa nechám čtvrt roku proschnout(asi 2,5m kusy). Poté ho motorovou pilou (slabší na cirkulárce) nařežu asi na 40 cm kusy a nechám proschnout klidně rok. Silnější kusy po roce naštípu klínama, střední kalačí, a špalky s nejmenším průměrem jenom ostrou fiskars sekyrkou. To už pak schne jen v krabicích v kotelně, než se spálí( asi 7–14dní). Všeho všudy dřevo od přivežení z lesa do spálení schne asi 16 měsíců.

zjentek

Nelze takto odpovědět, není špalek jako špalek a už samotná příprava dřeva na špalky k pálení je „věda“.
Popíšu tady, jak to dělám já a tento postup je nejlepší pro měkká dřeva- velmi kvalitní palivové dříví získám asi takto:
Stromy kácím na podzim a při novoluní. Dřevěnou nyčovinu nechám na podkladkách ležet na větru, mrazu, slunci a dešti do dalšího podzimu. Pak ji nařežu na špalky, které na další rok uskladním „pod střechu“. Opět na podzim je naštípu a vzniklé „klapetky ;)“ jdou rovnou ke kamnům, protože s tímto palivovým dřívím můžeme topit už nadcházející zimu. Proces hoření bude více než optimální, když do kamen správně „naskládáš“, to je taky trochu věda. S takovýmto dřevem nezadýmíš, nezadehtuješ kamna a i výhřevnost bude vysoká. Celkově tak ušetříš, takže za podobnou přípravu to stojí. Přitom už ani tolik nezáleží na tom, jaký strom skácíš a jaký druh dřeva použiješ.

anonym

jak které. akát prý za syrova, ostatní suché

Drap

Nejlépe jde dřevo štípat když je čerstvé, když má v sobě ještě mízu. Později to jde obtížněji.

tforro

Štípu hned po přivezení z lesa. Ideálně syrové. Pořídil jsem si před lety štípačku a s ní to jde raz dva.

honza19hk

záleží jaký strom( druh) ale všeobecně se dřevo štípe lépe syrové, teda pokud to není zrovna topol, ten je jak houba,zasekneš sekeru a nic,jen dost vody.

Jakub Tlapal

My jezdíme do lesa na dřevo a řežu ho na polena pár týdnů po tom, co jsou stromy pokácené. Něco jsou spadlé souše, tak tam je to jasné, ale jinak je skoro všechno syrové dřevo. Doma ho máme srovnané pod střechou ve dřevníku a topíme s ním minimálně za dvě zimy. Máme akumulační kamna z https://www.fla­men.cz/product-brands/norsk-kleber/ , takže nemáme spotřebu dřeva tak velkou, ale do lesa jezdíme pořád. Kdo ví, co bude za pár let, tak abychom nemuseli pak dřevo někde kupovat za draho.

Jana5678

Já si nechávám dovézt každé jaro palivové dřevo z Karlových Varů, které si objednávám štípané na internetových stránkách http://www.dre­vokarlovyvary­.eu/ je to pro mě investice do pohody a komfortu. Jeho výhřevnost je vynikající a spalování je čisté. Pocit, kdy vidím plameny a slyším praskající dřevo, je nesmírně uklidňující. Při chladných zimních večerech si tak užívám tepla a mohu relaxovat po celém dni pracovním nasazení.

Pepina7897

Dobrý den, co se týká ideální doby na sekání dřeva, tak to je trochu věda. Obecně se doporučuje kácet stromy v zimních měsících, kdy mají nejméně mízy. Pokud ale máte už pokácené špalky a chystáte se je naštípat, tak je ideální nechat dřevo před štípáním alespoň pár měsíců proschnout venku. Čerstvé dřevo má totiž vysoký obsah vody a špatně se štípe i hůř hoří. Já si nechávám dřevo schnout přes léto naskládané venku a na podzim ho teprve štípu a u krbu na něj mám proutěný koš na dřevo, který jsem si kopila tady.

terkaprihodo

My jsme začali s topením dřevem teprve letos a vzhledem k tomu, že jsme vše řešili tak nějak na poslední chvíli, tak jsme si dřevo objednali také už rovnou naštípané a vysušené. Konkrétně s ním topíme v krbových kamnech z https://www.lev­nekrby.cz/ a ta výhřevnost je super. Vidím to ale tak, že příští rok to uděláme jinak a dřevo si budeme štípat sámi. Ono to přecejen vyjde podstatně levněji.