Pájo

Kdy je lepší do dřeva šroub a kdy hřebík? Existuje nějaké obecné pravidlo?

Doplňuji:
Díky všem.

Nejlepší odpověď
michael69

Jako vyučený truhlář Vám mohu sdělit,že truhláři,pokud se jedná o masiv,používají šrouby či hřebíky jen k upevnění kování (panty,petlice,at­d.).Ke spojování přířezů,tedy jednotlivých dílů,používají tzv. konstrukční spoje (ozuby,čepy,atd.) Ještě dodám,že je rozšířený nešvar šroubovat vruty či zatloukat hřebíky do čela přířezu (po směru vláken dřeva). To nikdy nedrží.Vždy napříč vláknům,když už tedy hřebíky či vruty.

Další odpovědi
casey

myslim, ze vzdy je treba se rozhodnout, jestli pozadujeme levny, rychly spoj a spise jednorazovy, nebo drazsi, pomalejsi a kvalitnejsi s moznosti opakovane demontaze. No a mame pravidlo.

tom004

Dobré ráno.Řekl bych,že použití bylo už dávno dáno druhem práce. Truhláři používají většinou vruty,a podobné spojovací materiály.Spoje jsou pevnější a stabilnější.Tesaři používají většinou hřebíky.U obou řemesel záleží na tom,k čemu bude finální výrobek sloužit.Třeba,prkna na střeše pod šindel,nikdo nebude šroubovat.Za prvé by mu práce trvala moc dlouho,a vzhledem k ceně vrutů,by se nedoplatil. :)

Petrejk

hřebík je lepší v tom že je poddajnější např. u krovů šroub při tlaku do boku praskne ale na menší prkna jako je plot u domu jsou lepší vruty protože nevylejzají

Sůwa

Na úvod – nejsem v tomto oboru amatér. Hřebíky používám jen pro spojení provizorních konstrukcí, nikdy ne na stálo. Ve většině případů se používají do dřeva zinkochromátové samořezné vruty s PZ (pozidrive) hlavou, které se za použití správného bitu bleskově zašroubují elektrickým šroubovákem / vrtačkou. To se vyplatí i na té střeše. Je to rychlé, přesné a demontovatelné. Do měkkého dřeva přímo, do tvrdého s předvrtáním. Pro spojování dřeva jsou ale dnes i jiné možnosti než klasika.

mojitek

Hřebíky jsou jen taková rychlovka nouzovka.Jestli chcete mít spoj kvalitní,tak použijte vruty-ten spoj bude x krát pevnější.

bolak

No já vždycky jedu měkký nebo starší dřevo hřebíkem a tvrdý a čerstvý šroubem (někdy předvyvrtám otvor). Dělám to tak proto, že hřebík do měkkýho dřeva zajede a do tvrdýho se mi často po úderu kladiva zahne. Stejně tak když vezmu do měkkýho dřeva šroub, tak při šroubování to jemný dřevo semele a pak se protáčí nebo prostě vykukuje, pokud se s tím dřevem dál manipuluje. Do tvrdýho dřeva se to šroubuje sice hůř, ale šroub se mi neláme, nevohejbá a když ho zašroubuju, tak drží fest.

Ale to je moje pravidlo a jestli je to správný pravidlo, to fakt netuším.

Renikled

My používáme hlavně přírodní spolehlivé spoje, jako jsou čepy. Když kvalitně načepujete trám a spojíte to ještě lepidlem, tak máte kvalitní pevnostní spoj, mnohem lepší, než když to uděláte pomocí hřebíku nebo šroubu. K vytváření kvalitních čepů používáme kvalitní čepovací frézku https://cepova­cifrezka.cz/ , která šetří čas a vyrobí čep naprosto přesně. Super bylo, že jsem si ji mohl nechat upravit podle našich požadavků.