e1232851@trb

Kdo za mě platí sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den,
jsem student na denním studiu do července 2018, ale zároveň pracuji na plný úvazek (pracovní smlouva), kdo za mě platí sociální a zdravotní pojištění? (škola nebo zaměstnavatel)
Popřípadě kdybych ukončil pracovní poměr musím se hlásit na zdravotní pojišťovně?
Respektive kdybych ukončil studium musím něco řešit?
Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
da ny

Pokud máte pracovní smlouvu na HPP či DPČ platíte si Zpoj. a sociální sám a dvojnásobek odvádí ještě Váš zaměstnavatel Měl byste vědět z výplatní pásky/listiny. A pak je divné, že pokládáte tento dotaz. Znal byste i částky.
Škola za studenty nic neplatí! Jen přihlásí, platí Vám zdrav. poj. stát
Pokud jste veden jako student prezenčního studia, platí Vám ho možná stát
současně s Vámi a zaměstnavatelem.
ZP musíte nahlásit, že jste ukončil studium Každý školní rok po ukončení SŠ odevzdáváte potvrzení o studiu své ZP, je to Vaše povinnost. Pokud pracujete, platíte si sám (přihlásí Vás zaměstnavatel, který také odvádí svůj díl a též na ČSSZ
Během prezenčního studia nikdo neplatí sociální pojištění. To jen z pracovního poměru v HPP, DPČ a DPP s příjmem nad 10 tisíc hrubého.

ivzez

Škola za studenty nic nehradí, zdravotní pojištění
za ně hradí stát, sociální pojištění za ně nehradí nikdo.

V srpnu (za červenec) za Vás zdravotní i sociální pojištění
pravděpodobně odvede zaměstnavatel.

Pokud by zaměstnání skončilo, ale budete
dále studovat, nemusíte nikomu nic hlásit.

da ny

Pozor!
VŠ studium = MUSÍTE VŽDY doložit potvrzení zdravotní pojišťovně!
Vždy při/po zápisu do ročníku získáte potvrzení na studijním odd., které odnesete na svou ZP.
Platí v případě prezenčního a kombinovaného studia VŠ, pokud nejste zaměstnán a je za Vás zdr. poj. odváděno zaměstnavatelem v minimální zákonné výši (odvíjí se od minimální mzdy).
Rodiče mají na základě potvrzení o studiu daňovou slevu na dítě (do 26 let).